Kraków: wieloletnie finansowanie dla konserwacji najważniejszych zabytków

Dziesięć najważniejszych projektów konserwacji krakowskich zabytków będzie mieć zapewnione finansowanie kilkuletnie – zdecydował w sobotę Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Chodzi o rewaloryzację m.in. grobów królewskich na Wawelu, ołtarza Wita Stwosza oraz synagogi i cmentarza Remuh.

Po raz pierwszy w niemal 40-letniej historii SKOZK, który przyznaje dotacje z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, wytypował kluczowe projekty konserwatorskie, które powinny mieć zapewnione stabilne, kilkuletnie finansowanie.

„Dobry gospodarz musi zaplanować wydatki na dłuższy czas. Nie może z roku na rok, nie wiedząc, czy w kolejnym roku dostanie dofinansowanie, rozpoczynać poważnych inwestycji. Stąd idea, abyśmy przyznawali najważniejszym zabytkom dotację w pierwszym roku i promesę dotyczącą finansowania na kolejne dwa lata, co da szansę na skończenie tych przedsięwzięć” – tłumaczył PAP przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka.

Dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski wskazał, że „Od kilku lat wzrastała liczba dotowanych przez Komitet zadań przy kurczącym się budżecie”.

„Dotarły do nas sygnały, że bardzo ważne i ciekawe inicjatywy konserwatorskie mają problemy z realizacją, bo wymagają większych środków i co najmniej trzyletniej stabilności finansowania. Są to na przykład generalne remonty często połączone z wyłączeniem obiektów z użytkowania” – powiedział PAP Maciej Wilamowski.

Na sobotnim posiedzeniu plenarnym członkowie SKOZK zatwierdzili listę dziesięciu projektów konserwatorskich, które będą mieć zagwarantowane dofinansowanie w najbliższych trzech latach. Spośród zgłoszonych wniosków wytypowali je eksperci, a potem oceniały komisje SKOZK.

Będą to konserwacje: sarkofagów królewskich i grobów bohaterów narodowych w Katedrze na Wawelu (koszt całkowity 3,8 mln zł, łączna dotacja w ciągu trzech lat – 3,1 mln), ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej (odpowiednio 7,9 mln zł, 6,7 mln zł dotacji), krużganków w bazylice oo. franciszkanów (ponad 2,8 mln zł, dotacja ponad 2,4 mln zł) i utworzenie w średniowiecznej części zabudowań klasztornych Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów (5,8 mln zł, dotacja 2,2 mln zł).

Pozostałe projekty to renowacja polichromii w kościele oo. Pijarów (5,1 mln zł, dotacja w ciągu trzech lat prawie 2 mln zł), synagogi i cmentarza Remuh (2,7 mln zł, dotacją łącznie 2,3 mln zł), wnętrza kościoła Bożego Ciała (ponad 4,6 mln zł, dotacja w sumie ponad 3,9 mln zł) oraz hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (11,5 mln, dotacja w sumie 9,6 mln zł).

Pieniądze, którymi dysponuje SKOZK, pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta. W 2017 r. ma to być 30 mln zł. Na projekty kluczowe zostanie przeznaczone 14,9 mln zł.

Za przyjęciem listy projektów kluczowych opowiedziało się w sobotę 38 członków SKOZK, 11 osób wstrzymało się w głosowaniu, jedna osoba była przeciw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl