fot. twitter.com/Maciej_Swirski

Trwa IV Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

W Krakowie trwa IV Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Spotkanie odbywa się pod hasłem ,,Europa od dyskryminacji do prześladowań”. W wydarzeniu udział biorą naukowcy, duchowni, publicyści oraz przedstawiciele świata polityki.

Podczas poprzednich edycji eksperci dyskutowali o prześladowaniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej. Dziś rozmawiają o dyskryminacji w Europie Zachodniej. To zjawisko jest coraz bardziej widoczne – podkreśla europoseł i prof. Ryszard Legutko, inicjator kongresu.

Dochodzi między innymi do usuwania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej czy ataków fizycznych na duchownych. To jednak nie wszystko.  Eurodeputowany zwraca też uwagę na dyskryminację prawną. Jako przykład podaje Francję.

– Prawo jest zmienione w ten sposób, że działa dyskryminująco na chrześcijan. Na przykład we Francji uchwalono prawo, które penalizuje karę więzienia do dwóch lat i 30 tys. euro grzywny za działania zmierzające do przekonania kobiet, aby nie poddawały się zabiegowi aborcji – podkreśla prof. Ryszard Legutko.

Kongres organizuje Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zasiadających w parlamencie UE oraz organizacja papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj