Ulicami polskich miast przeszły procesje Bożego Ciała

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej łączy się z publicznym wyznaniem wiary. Ulicami polskich miast, miasteczek i wsi przeszły procesje wiernych z Ciałem Jezusa ukrytym w monstrancji.

Procesję w Krakowie poprzedziła Msza św. sprawowana na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Następnie wierni przeszli Drogą Królewską z Wawelu na Rynek Główny.

Podczas homilii ks. kard.  Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, wymienił niepokojące sprawy w życiu społecznym. Wśród nich wymienił procedowaną w parlamencie niezwykle liberalną ustawę o metodzie in vitro.

Nie wolno zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo do życia każdej ludzkiej istoty – powiedział ks. kard.  Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski skrytykował także ratyfikację konwencji o rzekomym przeciwdziałaniu przemocy oraz nieodpowiedzialne dopuszczenie do sprzedaży pigułki wczesnoporonnej „dzień po” i to bez recepty dla piętnastoletnich dziewcząt.

Pod koniec uroczystości ks. kard. Stanisław Dziwisz podziękował Andrzejowi Dudzie, prezydentowi elektowi za obecność na uroczystości. Ciepłe słowa życzeń do prezydenta elekta skierował również ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, podczas uroczystości Bożego Ciała w Gdańsku.

Po wyborach, które się zakończyły wypada życzyć elektowi prezydentowi, by jego posługa była odważna i skuteczna. By była otwarta na lekcje historii, na dziedzictwo wiary, na wartości, które tworzą nasza narodową tożsamość, na wielki obszar zagadnień społecznych. Jest ich wiele, a nam trzeba siły, skupienia uwagi na zagadnieniach istotnych w sytuacji zagrożeń także tych zewnętrznych, które niesie czas – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Wśród zagrożeń m.in. dla rodziny i wartości chrześcijańskich ks. abp Sławoj Leszek Głódź wymienił ideologię gender. Podkreślił, że ostatnie ponad 140 marszów dla życia i rodziny w Polsce były alarmem na trwogę o opamiętanie, o zejście z drogi, która prowadzi donikąd.

– Ona jest powolna pełzająca, ale bardzo niebezpieczna. A protestem przeciw coraz mocniej dającym o sobie znać nurtom laicyzacji, wrogim chrześcijaństwu ideologiom, które przenikają również do naszej ojczyzny i znajdują w niej protektorów i propagatorów. Oddziałują powolnie na kształt ustawodawstwa, na resortowe ciche zarządzenia i dyrektywy, na programy szkolne promujące treści dewiacyjne, których nie sposób zaaprobować ludziom wierzącym – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

O godne świętowanie niedzieli oraz o niedzielę wolną od pracy apelował w Poznaniu ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Wytworzył się specyficzny zwyczaj robienia zakupów w niedzielę, czy wręcz rodzinnych wizyt w hipermarketach. Po okresie komunistycznej ascezy konsumpcyjnej próbujemy nadrobić stracony czas. Poza tym chyba zachłysnęliśmy się wolnością, zapominając, iż przy okazji tracimy coś bardzo cennego, związanego właśnie z wolnością – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

W Polsce od czasów rozbiorów udział w procesji łączył się w świadomości wiernych z manifestacją przynależności narodowej. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała, były znakiem jedności narodu i wiary.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl