pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Procesja podczas Bożego Ciała to wyraz naszej wiary i prawda o tym, jak wierzymy w Chrystusa

W procesjach organizowanych podczas Bożego Ciała chodzi o to, żebyśmy pokazali całemu światu największy skarb, jaki mamy, czyli Eucharystię. To żywe ciało Jezusa Chrystusa, prawdziwy Bóg. Trzeba się wtedy ubrać godnie. To jest religijna procesja. To wyraz naszej wiary i prawda o tym, jak wierzymy w Chrystusa, który nie tylko jest, ale żyje naszymi sprawami – powiedział ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Do święta przygotował się m.in. Kraków, w którym tradycją jest odprawienie Mszy św. na Wawelu przez arcybiskupa krakowskiego.

– Później Drogą Królewską rusza procesja. Po drodze są cztery stacje. Procesja okrąża krakowski rynek i dochodzi do Kościoła Mariackiego, gdzie ponownie odprawiana jest Msza św. dla tych, którzy dołączyli do procesji. Od przełomu XIV i XV wieku Kraków świętował Boże Ciało – poinformował ks. prof. Jan Machniak.

Jak wyjaśnił kapłan, w procesjach organizowanych w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa chodzi o to, żebyśmy „pokazali całemu światu największy skarb, jaki mamy – Eucharystię”.

– To żywe ciało Jezusa Chrystusa, prawdziwy Bóg. Już średniowieczna teologia mówiła, że prawdziwie, rzeczywiście, substancjalnie Chrystus jest obecny pod postaciami chleba i wina. Bóg dawał o tym znaki. W różnych miejscowościach świata dochodziło do eucharystycznych cudów. Były to znaki, które w nadzwyczajny sposób potwierdzały, że Jezus jest obecny pod postaciami chleba i wina. 16 czerwca jest okazją, żeby zamanifestować naszą wiarę – wskazał.

Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie zwrócił uwagę na to, że „ludzie różnie traktują ten dzień i różnie są poubierani – niektórzy są ubrani wręcz plażowo”.

– Nie raz w kościele muszę o tym przypominać, przez co ludzie się na mnie denerwują. Natomiast w kościele trzeba zachować godny strój, tym bardziej jeśli idziemy na procesję. Na pewno będzie ciepło, ale trzeba ubrać się godnie. (…) To jest religijna procesja. To wyraz naszej wiary, to prawda o tym, jak wierzymy w Chrystusa, który nie tylko jest, ale żyje naszymi sprawami – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

Cała rozmowa z ks. prof. Janem Machniakiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl