Nuncjusz apostolski na uroczystościach Bożego Ciała w Płocku

Jeżeli nasza adoracja Jezusa ma być prawdziwa, musimy tę postawę adoracji przenieść poza kościół, w nasze życie codzienne – podkreślił podczas uroczystości Bożego Ciała w Płocku (Mazowieckie) nuncjusz apostolski w Polsce ksiądz arcybiskup Celestino Migliore. 

Ks. abp Migliore mówił, że adoracja Chrystusa w życiu codziennym polegać powinna na przestrzeganiu wartości, które wskazał on ludziom.

Ilekroć konfrontujemy wypowiadane przez nas słowa i nasze działania z prawdą, dobrem i pięknem, które on nam objawił, wtedy adorujemy go w naszym codziennym życiu – powiedział nuncjusz.

Ks. abp Migliore wraz z biskupem Piotrem Liberą poprowadzili w Płocku procesję Bożego Ciała, która przeszła z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do kościoła św. Jana Chrzciciela przy Wyższym Seminarium Duchownym. W procesji wzięło udział ponad 1,5 tys. wiernych.

 – Chrystus wkracza w nasze życie osobiste, w nasze rodziny, w społeczność, w której żyjemy i to on sam burzy mury podziałów, podejrzliwości, urazów i konfliktów, które pojawiają się w naszym życiu osobistym i społecznym. To jest też lekcja pokory i realizmu. Nie wystarczy nasz osobisty wysiłek i nasze wspólnotowe zaangażowanie, aby zbudować pokój. To Jezus, bazując na naszym działaniu, jest budowniczym pokoju – podkreślił m.in. w kazaniu ks. abp Migliore.

Przypomniał genezę święta Bożego Ciała, ustanowionego dzięki zaangażowaniu św. Julianny z Liege, która w I poł. XIII wieku doznała szeregu objawień wskazujących na potrzebę adorowania Przenajświętszego Sakramentu. W jednym z objawień św. Julianna zobaczyła księżyc w pełni z czarną plamą, symbolizującą brak święta liturgicznego ku czci Przenajświętszego Sakramentu.

Jezus znalazł bardzo prosty, dyskretny sposób realnego przebywania z nami i wśród nas z wszystkimi naszymi lękami i brakami. To jest małe tabernakulum w kościele. Uczynił tak, bo chce być dostępny, otwarty, zawsze gotowy do rozmowy – powiedział ks. abp Migliore.

Dodał, iż Przenajświętszy Sakrament przypomina każdego dnia, że tym co jest prawdziwie ważne w ziemskim życiu człowieka „to umiejętność realizowania w nas, w naszych rodzinach i w całym społeczeństwie obrazu i podobieństwa do Boga”.

PAP/RIRM

drukuj