fot. Małgorzata Pabis

Ks. kard. Stanisław Dziwisz wezwał do jedności

Do jedności w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym wezwał podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zawsze istnieje droga powrotu i nawrócenia, przebaczenia i pojednania – mówił ksiądz kardynał.

„Zachowamy i pogłębimy jedność, jeżeli motywem przewodnim naszych aspiracji i działań nie będzie osobisty lub partyjny egoizm; nie chęć zdobycia lub utrzymania władzy, lecz szczere pragnienie służby Bogu, człowiekowi, narodowi” – podkreślił metropolita krakowski, zwracając się do wiernych zgromadzonych przed ołtarzem ustawionym przy Bazylice Mariackiej.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz nawiązał także do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, podkreślając, że są one wyzwaniem i wymagają wielu wyrzeczeń, ale są też niezwykłym świętem wiary.

W procesji, która przeszła ze Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny, uczestniczyło tysiące osób. Młodzi wolontariusze nieśli w niej symbole ŚDM: krzyż i oraz wizerunek Matki Bożej czczony jako Wybawicielki Ludu Rzymskiego.

Dekoracje ołtarzy nawiązywały do 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu, Jubileuszowego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez papieża Franciszka, do poświęconej życiu w rodzinie adhortacji Ojca Świętego „Radość miłości” i do hasła ŚDM „Błogosławieni miłosierni”.

Metropolita krakowski powiedział, że w modlitwie Chrystusa odmawianej tuż przed męką, uderza nas jego nadzwyczajne zatroskanie o jedność uczniów.

„W każdym z nas drzemią siły, które podważają jedność w nas samych i prowadzą do zrywania lub osłabiania więzi z naszym Stwórcą i Panem, a także z naszymi bliźnimi. Taki zły owoc rozproszenia i podziałów wydał grzech pierworodny” – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski mówił, że we współczesnym świecie często doświadczającym przemocy, zbrojnych konfliktów i wojen bardzo ważne jest Boże miłosierdzie, którego prorokami byli i są św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II i papież Franciszek, który ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

„Zawsze istnieje droga powrotu, nawrócenia, przebaczenia i pojednania” – podkreślił metropolita krakowski.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz mówił, że dokładnie za dwa miesiące, 26 lipca, rozpocznie się niemal tygodniowe święto wiary, czyli Światowe Dni Młodzieży. Apelował, by wykorzystać szansę tego spotkania i ukazać młodym ludziom z całego świata Kraków „przyjazny, solidarny, braterski i gościnny”, jako duchową stolicę Bożego Miłosierdzia, skąd młodzież zabierze w świat „iskrę Miłosierdzia”.

Namawiał, by cieszyć się z ŚDM, choć jak zaznaczył „to będzie kosztować pewne wyrzeczenia”.

PAP/RIRM

drukuj