Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Obchodzimy dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W polskich miejscowościach odbywają się procesje eucharystyczne, które są publicznym wyznaniem naszej wiary.

Eucharystia jest życiem. Dziś z tą prawdą wierni wychodzą na ulice. Uroczyste procesje mają nam przypomnieć, że Bóg jest wśród nas.

Na Jasnej Górze główne uroczystości Bożego Ciała odbędą się w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

W tym roku, jak i w poprzednim, nie odbędzie się tradycyjna procesja Alejami Najświętszej Maryi Panny. Zamiast tego wierni przejdą do czterech ołtarzy znajdujących się na wałach jasnogórskich.

– Wielu Polakom będzie to z pewnością przypominało o pięknych wydarzeniach historycznych, kiedy o. Augustyn Kordecki (przeor zakonu) nosił po wałach jasnogórskich Najświętszy Sakrament, prosząc o obronę w czasie potopu szwedzkiego. Dziś prosimy o błogosławieństwo dla ojczyzny – mówi rzecznik prasowy jasnogórskiego sanktuarium, o. Michał Legan.

fot. TT Jasna Góra News

Z kolei w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu główne uroczystości Bożego Ciała odbędą się o godz. 12.00. Po Mszy św. procesja do czterech ołtarzy na dziecińcu świątyni.

Wierni Kościoła katolickiego obchodzą uroczystość Bożego Ciała już od XIII wieku. Głównym celem obchodów jest publiczne wyznanie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci, podziękowanie za łaski, a także przebłaganie Go za zniewagi.

 

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj