fot. PAP/ Jerzy Undro

Gliwice: ortopedzi przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia nowotworu u 9-latka

Zespół ortopedów ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia nowotworu u 9-letniego chłopca.

Nowotwór, choć okazał się niezłośliwy, był w trudno dostępnym miejscu. Udało się go z powodzeniem usunąć. Ta niezwykle skomplikowana operacja jest szansą dla innych małych pacjentów – zaznaczyli przedstawiciele gliwickiej placówki.

„Nowotwór był łagodny, co sprawdziliśmy w biopsji, ale wychodził z kości ramiennej w takim miejscu, że penetrował do dołu pachowego, w kierunku klatki piersiowej. Można to porównać do guza przykrytego siecią pajęczą struktur naczyniowo-nerwowych” – opisywał po operacji prof. Daniel Kotrych.

Dodał, że największym wyzwaniem było dostanie się w to miejsce i usunięcie kostnej zmiany.

Pacjent przeszedł zabieg bez komplikacji. Chłopca czeka rehabilitacja, która umożliwi mu powrót do sprawności.

„To przełom w gliwickiej ortopedii, bo otwieramy nowy rozdział i rozszerzamy naszą działalność o tak trudne obszary, jakimi są onkologia dziecięca i ortopedia dziecięca. Dzięki znakomitej współpracy zarówno z prof. Kotrychem, jak i w zakresie diagnostyki z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach będziemy mogli zaoferować pomoc większej liczbie dzieci z takimi nowotworami” – powiedział ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, dr Andrzej Baryluk.

Ekspert wskazał, że każdy przypadek zgłaszania przez dziecko bólu rąk czy nóg należy dokładnie sprawdzić, a nie tłumaczyć tego tzw. bólami wzrostowymi. Przede wszystkim należy skonsultować to ze specjalistą i postawić na diagnostykę – zaznaczył.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl