Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem

30 marca przypada Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem. Co roku rak układu krwiotwórczego diagnozowany jest u około dwóch tysięcy osób. Szpiczak stanowi jeden proc. wszystkich nowotworów oraz około 10 proc. nowotworów układu hematologicznego.

Najbardziej typowym symptomem choroby są bóle kostne, zwykle umiejscowione w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa.

Choroba jest najczęściej wykrywana przypadkiem. Zazwyczaj, zanim chorzy na szpiczaka mają postawioną właściwą diagnozę, mija od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Anna Leoniuk na szpiczaka zachorowała 8 lat temu. Pierwszym objawem był silny ból kości, ale mimo dolegliwości, o których mówiła lekarzom, chorobę zdiagnozowano po roku.

Zrobiłam podstawowe badania. Morfologia wyszła książkowo, natomiast w moczu wyszedł bardzo wysoki poziom białka. Cały czas się źle czułam, miałam bóle kostne. Dostałam antydepresanty i bardzo silne leki przeciwbólowe. Trwało to rok. Trafiłam do szpitala. Tam dowiedziałam się, że jest to szpiczak mnogi. Nowotwór jest tak zaawansowany, że jest 90 proc. zajętego szpiku – mówiła Anna Leoniuk.

20 lat temu chorzy, u których rozpoznano szpiczaka, przeżywali 3-4 lata. Obecnie, dzięki nowym terapiom średnia przeżycia pacjentów wydłużyła się o kilkanaście lat.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl