fot. PAP/Marcin Bielecki

Rośnie liczba zachorowań na czerniaka

Rośnie liczba zachorowań na czerniaka. W ciągu ostatnich 20 lat wzrosły one aż o 300 procent. W Polsce każdego roku przybywa aż 4 tysiące chorych na ten nowotwór złośliwy.

Onkolodzy alarmują: Badajmy się! Wcześnie wykryty czerniak ma duże rokowania wyleczenia. Każda niepokojąca zmiana na skórze powinna być obejrzana przez lekarza – mówi chirurg onkolog prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski.

– Chirurg onkolog lub dermatolog wykona krótkie badanie, trwa ono 5-10 minut, które jest niebolesne, tzw. dermatoskopię. I my jesteśmy wstanie powiedzieć, czy zmiana jest podejrzana czy nie. Jeżeli jest podejrzana, to mały zabieg chirurgiczny, wycięcie tej zmiany może nam uratować życie, bo wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100 proc. uleczalny – podkreśla prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski.

Do opisania podejrzanej zmiany skórnej służy literowy system, który każdy z nas może zapamiętać i stosować w profilaktyce na co dzień. To zestaw pięciu cech, które określa się literami A, B, C, D, E.

– Po pierwsze A, czyli że zmiana jest asymetryczna, B – ma nierówne brzegi, C – ma różny kolor, D- duży rozmiar, duży czyli powyżej 5-6 milimetrów, każdy z nas zobaczy taką zmianę na skórze. I najważniejsze tak naprawdę jest E – ewolucja. Czyli coś zmienia się, czyli coś się pojawiło i rośnie, albo coś było i zaczęło się zmieniać: kształt, pogrubiać się, poszerzać – tłumaczy prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski.  

Do głównych czynników ryzyka należy nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe zarówno słoneczne, jak i sztuczne, oparzenia słoneczne, jasna skóra czy duża liczba znamion barwnikowych. Jak się zatem ustrzec czerniaka?

Przebywajmy na świeżym powietrzu, uprawiajmy sport, wychodźmy na spacer. Ale przygotujmy się do tego: posmarujmy się kremem z filtrem, załóżmy czapeczkę na głowę, okulary przeciwsłoneczne i odzież, tam gdzie można ją założyć – wskazuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski.

Obszerny wywiad z prof. Piotrem Rutkowskim na temat czerniaka i sposobach jego  zapobiegania i leczenia znajdziemy w nowym czerwcowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”, który już trafił do sprzedaży.

– Ponad tysiąc osób rocznie umiera z powodu czerniaka. A mogłyby żyć.  Prawda jest taka, że Polacy nie zgłaszają się odpowiednio wcześnie do lekarza. Jeśli czerniak zostałby wykryty, np. u mamy, dziadka, brata, córki, to dużo częściej takie osoby miałyby szansę być wyleczone. Dlatego teraz, jeszcze przed latem, w czerwcowym wydaniu miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” podjęliśmy ten ważny temat. Warto zajrzeć do miesięcznika – zachęca redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia” Anna Zalech.

 

W miesięczniku znajdziemy też informacje na temat chorób skóry, takich jak np. łuszczyca. Przeczytamy także o skutecznych ćwiczeniach na bolące nadgarstki.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl