Coraz więcej młodych osób choruje na raka jelita grubego

Rak jelita grubego dotyczył najczęściej osób po pięćdziesiątce. Dotyczył, gdyż – jak alarmują lekarze – rośnie liczba zachorowań u młodych osób.

Rak jelita zaczyna uderzać w coraz młodszych ludzi. Według najnowszych badań w młodszej grupie wiekowej doszło do podwojenia liczby w ciągu niecałych dwóch dekad.

– Zauważono ostatnio w badaniach populacyjnych, że zaczyna nam rosnąć częstotliwość choroby nowotworowej u ludzi poniżej 40. roku życia – alarmuje gastrolog, dr Jerzy Baraniak.

Znane czynniki ryzyka związane są ze stylem życia, takimi jak nieprawidłowa dieta, otyłość, brak ruchu, spożywanie alkoholu i palenie, także e-papierosów. Młodzi ludzie spożywają też coraz więcej przetworzonej żywności z dodatkami chemicznymi, które prawdopodobnie przyczyniają się do wzrostu zachorowań na nowotwory.

– To jest dla nas duże niebezpieczeństwo, tym bardziej, że w wielu sytuacjach nie znamy efektów ubocznych działania dodatków. Są to bardzo zaskakujące substancje. Wystarczy, że przyjrzymy się substancjom konserwującym dopuszczonym jako dodatki do żywności. Jest tam około 330 dziwnych substancji – wskazuje dr Jerzy Baraniak.

W Polsce dostępne są badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka jelita dla osób starszych. Najnowsze ustalenia ponaglają do poszukiwań wiarygodnych metod wczesnego wykrywania raka jelita grubego, także u osób przed 40. rokiem życia, szczególnie będących w grupie ryzyka zachorowania.

– Po 50. roku życia praktycznie każdy Polak powinien mieć wykonaną profilaktycznie kolonoskopię, aby obejrzeć jelito i zidentyfikować zagrożenia – zaznacza dr Jerzy Baraniak.

Więcej informacji dotyczących chorób jelit i układu trawiennego – m.in. jadłospis, a także wywiad z gastrologiem – znajdziemy w listopadowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.

– W listopadowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” proponujemy kolejne artykuły, tym razem na temat chorób jelit. Problemy jelitowe dotyczą większości z nas. Specjaliści podają skuteczne sposoby, jak się ich pozbyć i czuć się dobrze – mówi redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

Miesięcznik jest już w sprzedaży.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl