fot. pixabay.com

Parlament Turcji nie przyspieszy głosowania w sprawie akcesji Szwecji do NATO

Szef komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu, Fuat Oktay, poinformował w środę, że nie przyspieszy głosowania w sprawie akcesji Szwecji do NATO. Kwestia ta nie jest tak pilna dla Ankary, jak dla innych krajów – dodał.

„Sprawa akcesji Szwecji do Sojuszu będzie omawiana, kiedy przyjdzie na to czas, zgodnie z terminarzem komisji spraw zagranicznych. Wszystko to, co jest pilne dla innych krajów, może nie być pilne dla nas” – powiedział w parlamencie Oktay.

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, pytany podczas posiedzenia Rady Nordyckiej w Oslo o to, kiedy można spodziewać się wejścia Szwecji do Sojuszu, odparł jedynie, że pracuje ciężko nad tym, aby stało się to jak najszybciej.

„Nie mogę podać daty, gdyż decyzja w sprawie ratyfikacji szwedzkiego wniosku należy do parlamentów narodowych” – tłumaczył.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, przesłał do parlamentu wniosek ratyfikacyjny, dotyczący akcesji Szwecji do NATO 23 października. Jak dotąd nie podano informacji w sprawie ewentualnego terminu głosowania nad tym wnioskiem.

Wcześniej turecki portal Duvar podał, że tureckie władze gotowe są wstrzymać się z formalnym zaaprobowaniem akcesji Szwecji do NATO do otrzymania sygnału poparcia USA dla jej wniosku o zakup samolotów F-16.

Ankara blokowała możliwość przyjęcia Szwecji do NATO do początku zabiegów Sztokholmu o akcesję, podkreślając, że szwedzki rząd powinien robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Turcja uznaje za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.

Turcja jest ostatnim – obok Węgier – państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Oba kraje znane są dobrych relacji politycznych i gospodarczych z Rosją, a ich przywódcy – z Władimirem Putinem. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl