Tureckie samoloty dołączyły do koalicji w nalotach na cele IS

Samoloty sił powietrznych Turcji po raz pierwszy wzięły udział w nalotach na cele dżihadystycznego Państwa Islamskiego w Syrii prowadzonych przez koalicję pod przywództwem USA poinformowało w sobotę tureckie MSZ.

Nasze odrzutowce wystartowały ubiegłej nocy do wspólnej z siłami koalicji operacji przeciwko celom IS w Syrii; IS stanowi zagrożenie również dla naszego bezpieczeństwa – oświadczył resort dyplomacji w Ankarze.

Udział tureckich maszyn we wspólnych operacjach koalicji jest wynikiem zawartego z USA w poniedziałek porozumienia, dotyczącego roli Turcji w kampanii przeciwko sunnickim islamistom z IS, którzy kontrolują duże obszary Syrii i Iraku.

Turcja w lipcu zgodziła się na udostępnienie koalicji strategicznie ważnych baz lotniczych, lecz sama niechętnie odnosiła się do odgrywania istotnej roli w walce z IS, obawiając się odwetu – pisze Reuters. 24 lipca tureckie samoloty zaatakowały cele IS w Syrii, lecz nie w ramach operacji prowadzonej przez koalicję.

Źródła bliskie Waszyngtonowi i Ankarze, na które powołał się Reuters, zwracały uwagę, że odepchnięcie IS od granicy z Turcją pozwoli na odcięcie islamistów od ważnych szlaków zaopatrzenia.

PAP/RIRM

drukuj