zdjęcie archiwalne | fot. PAP/ITAR-TASS

Chiny popierają inwazję Rosji na Ukrainę

Chiny sprzeciwiają się nazywaniu rosyjskich działań na Ukrainie „inwazją” i oskarżają USA o podsycanie napięć. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczyła w czwartek, że Rosja to niepodległy kraj i sama może podejmować decyzje w oparciu o własne interesy. Wezwała też do powściągliwości i wyraziła nadzieję, że uzasadnione obawy o bezpieczeństwo wszystkich stron zostaną uszanowane. Wcześniej chińska dyplomacja wielokrotnie oceniała, że Rosja ma „uzasadnione obawy” związane z NATO.

Historyk prof. Mieczysław Ryba ocenił, że Chiny będą stały z boku konfliktu i wyczekiwały na dalszy rozwój wypadków. Wskazał także, że zaangażowanie USA w sytuację na Ukrainie jest dla państwa środka korzystne.

Chiny mają wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, więc konflikt amerykańsko-rosyjski jest z ich punktu widzenia korzystny (…). Nie mają żadnego interesu, żeby występować przeciwko Rosji. W tym względzie stają z boku i popierają – przynajmniej werbalnie – Rosjan i czekają na rozwój wypadków, bo to odwraca Amerykę od Chin. Amerykanie muszą się skoncentrować na odcinku ukraińskim, europejskim, czyli mają jak gdyby konflikt na dwóch frontach, co z punktu widzenia Pekinu jest sytuacją korzystną – podkreślił Mieczysław Ryba.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział że USA i sojusznicy nałożą dotkliwe sankcje na Rosję i będą „kontynuować dostarczanie wsparcia i pomocy dla Ukrainy i narodu ukraińskiego” [więcej]. Sankcje szykuje też Unia Europejska. Z całego świata płyną słowa potępienia w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl