Potwierdzono zarażenia wirusem ZIKA w Polsce

Potwierdzono dwa pierwsze zakażenia wirusem ZIKA w Polsce. Chodzi o osoby, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Badania przeprowadzono w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim.

Właśnie tam naukowcy, jako pierwsi w Polsce, prowadzą badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem.

ZIKA przenoszą tropikalne komary. U kobiet w ciąży wirus wywołuje tzw. małogłowie dziecka. Jak podkreśla dr Zbigniew Hałat, epidemiolog prace naukowe dotyczące wisusa ZIKA trwają.

– Nie zakończyły się one dotychczas konkluzjami, nawet trzeba powiedzieć, ze są bardzo powolne jeśli chodzi o podjęcie decyzji ostatecznej. Mimo tego od samego początku niektóre ośrodki zwalczania chorób przyjęły taka politykę jakby to już było pewne. Zaczęto uderzać w politykę antyaborcyjną krajów Ameryki Południowej, zaczęto promować środki zaporowe. Został zatem zastosowany cały materiał depopulacyjny. A więc jeżeli chciano wykorzystać przejście epidemii ZIKA z Pacyfiku na kontynent południowoamerykański, to czy podejmowano takie akcje w dobrej wierze, czy też były one skierowane przeciwko populacjom? – akcentuje dr Zbigniew Hałat.

Nie istnieje jeszcze szczepionka ani lek profilaktyczny chroniący przed infekcją.

W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań ZIKA u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

 

RIRM

drukuj