D. Trump przebywa z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent USA Donald Trump rozpocznie dziś oficjalnie wizytę w Polsce. W Warszawie amerykański przywódca spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Później na Zamku Królewskim będzie gościem szczytu Trójmorza z udziałem szefów jedenastu europejskich państw.

Donald Trump wygłosi na stołecznym placu Krasińskich przemówienie, które –  według komunikatu Białego Domu – ma dotyczyć m.in. współpracy w ramach NATO.

Dr Lech Jańczuk, politolog z KUL, zwraca uwagę, że wizyta amerykańskiego prezydenta ma na celu m.in. umocnienie relacji transatlantyckich.

– Donald Trump, podobnie jak rząd Viktora Orbana i rząd Beaty Szydło, został wybrany w wyborach przeciw establishmentowi polityczno-medialnemu, a więc temu lewicowo-liberalnemu. W związku z tym Donald Trump tą wizytą chce pokazać, że wspiera koncepcję państw Trójmorza, wspiera wschodnią flankę NATO, oczekuje od państw Europy Zachodniej solidarności z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Ta wizyta nie jest wymierzona przeciwko Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie – to wizyta, która ma wzmocnić relacje transatlantyckie – podkreśla dr Lech Jańczuk.

Prezydent Donald Trump opuści Polskę ok. godz. 14.00 i uda się do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie państw G20.

Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy; dodatkowo od zakończenia II wojny światowej odwiedziło nas trzech przyszłych amerykańskich przywódców.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl