Indie liczą na polskie technologie górnicze i przetwórstwa żywności

Indie są zainteresowane polskimi technologiami górniczymi, np. czystego węgla, gazyfikacji tego surowca oraz technologiami przetwórstwa żywności. W Indiach przetwarzamy niewielką ilość produktów spożywczych, dużo żywności się marnuje – mówi ambasador Indii w Polsce Ajay Bisaria.

– Węgiel jest tradycyjnym obszarem współpracy pomiędzy indyjskim i polskim sektorem wydobywczym. (…) Założyliśmy specjalną grupę współpracy ds. węgla i wydobycia. Delegacja indyjska odwiedziła Katowice, które są sercem górnictwa w Polsce. Towarzyszyły jej indyjskie firmy, które zapoznały się z technologiami wydobycia – podkreśla ambasador.

Jak zaznacza, Indie potrzebują również technologii przetwórstwa żywności.

– W ubiegłym roku Polskę odwiedziła delegacja z Pendżabu, która była w Lublinie, by zobaczyć te technologie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Założyliśmy specjalną wspólną komisję ds. przetwórstwa żywności i produktów rolniczych. Mamy nadzieje na rozwijanie tej współpracy – dodał Bisaria.

Od soboty w Indiach – w ramach polskiej misji gospodarczej – przebywa delegacja, której przewodniczy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W jej składzie znajdują się również: wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, przedstawiciele administracji rządowej, instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstw.

Organizatorami misji gospodarczej są: Krajowa Izba Gospodarcza, Indyjsko-Polska Izba Gospodarczo-Handlowa we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ambasadą RP w New Delhi oraz Ambasadą Indii w Polsce.

Głównym celem wizyty jest udział w międzynarodowym forum gospodarczym Make in India Week w Mumbaju. W wydarzeniu, oprócz władz indyjskich pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego, biorą udział szefowie rządów innych państw oraz przedstawiciele sektora biznesowego z Indii, Europy, Ameryki i Azji. Wizyta wicepremiera Glińskiego ma być okazją do wzmocnienia współpracy gospodarczej z Indiami oraz do nawiązania indywidualnych kontaktów z indyjskim rządem federalnym i rządami stanowymi oraz reprezentantami miejscowego biznesu.

Polsko-indyjska wymiana handlowa w 2014 r. osiągnęła wartość prawie 2,3 mld dolarów, a za pierwszych jedenaście miesięcy 2015 r. – nieco ponad 2 mld dolarów (w tym polski import to ok. 1,6 mld dolarów, a eksport – ok. 400 mln dolarów).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl