fot. PAP/EPA

Indie: ponad 1000 osób aresztowano w trakcie kampanii przeciwko małżeństwom dzieci

Ponad 1000 osób aresztowano we wtorek w stanie Asam w północno-wschodnich Indiach podczas drugiej w tym roku kampanii, mającej na celu zwalczanie małżeństw dzieci w tym regionie – poinformowały lokalne władze.

Premier stanu Himanta Biswa Sarma ogłosił, że policja rozpoczęła „operację specjalną, która zaczęła się we wczesnych godzinach porannych.

„Prawdopodobnie liczba aresztowań wzrośnie. Obecnie to 1039 osób” – napisał na platformie X.

Podczas poprzedniej kampanii, przeprowadzonej w lutym w tym stanie, aresztowano 4000 osób, w tym rodziców dzieci pozostających w związku małżeńskim oraz urzędników stanu cywilnego, którzy rejestrowali małżeństwa nieletnich.

Według danych ONZ w Indiach żyje ponad 220 milionów dzieci-narzeczonych. Chociaż w tym stuleciu liczba małżeństw dzieci znacznie spadła, praktyka ta pozostaje w tym kraju powszechna.

Ustawowy wiek zawarcia małżeństwa w Indiach wynosi 18 lat, ale miliony dzieci są zmuszane do zawierania małżeństw w młodszym wieku, zwłaszcza na biedniejszych obszarach wiejskich. Tak robi wielu rodziców w nadziei na poprawę ich bezpieczeństwa finansowego.

Małżeństwa dzieci dotyczą głównie nieletnich dziewcząt, które zmuszane są do porzucenia szkoły, aby zająć się domem. Po przedwczesnym wyjściu za mąż często zachodzą w ciążę, która w tak młodym wieku może powodować problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz komplikacje podczas porodu.

Według UNICEF małżeństwo dzieci oznacza każde formalne małżeństwo lub nieoficjalny związek pomiędzy dzieckiem w wieku poniżej 18 lat a osobą dorosłą lub innym dzieckiem.

W przełomowym wyroku, wydanym w październiku 2017 roku, indyjski Sąd Najwyższy uznał, że stosunek płciowy z dziewczyną poniżej 18. roku życia stanowi gwałt. Uznano, że małżeństwa dzieci wpływają na dziewczęta we wszystkich aspektach ich życia i naruszają ich prawa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl