fot. PAP/EPA

Premier Włoch: Sytuacja związana z falą migracyjną jest wybuchowa

Sytuacja związana z napływem migrantów jest wybuchowa – oświadczyła we wtorek premier Włoch Giorgia Meloni w Turynie podczas spotkania z szefami władz wszystkich regionów kraju. Przyznała, że trudno zarządzać obecną falą migracyjną.

W wystąpieniu na forum wydarzenia pod nazwą Festiwal Regionów szefowa rządu mówiła o znaczeniu Planu Mattei, dotyczącego współpracy z Afryką. Inicjatywa ta nosi imię Enrico Mattei, przedsiębiorcy i polityka, który był zaangażowany w projekty na tym kontynencie.

Premier stwierdziła, że promowany przez jej rząd Plan Mattei to „projekt strategiczny, który oznacza połączenie wielu kwestii: rozwój krajów afrykańskich w obliczu wybuchowej sytuacji, w której zarządzanie napływem migrantów staje się skrajnie trudne”.

Oznacza też – dodała – przywrócenie Włochom roli, jaką mają w rejonie Morza Śródziemnego.

W ocenie Giorgi Meloni Włochy mogą stać się „hubem zaopatrzenia energetycznego Europy” i być w „pierwszym rzędzie dialogu z kontynentem afrykańskim”.

„W Plan Mattei dla Afryki zamierzamy zaangażować Unię Europejską” – wskazała.

Premier podkreśliła, że oczekuje postępu w rozmowach w sprawie migracji na nieformalnym spotkaniu szefów państw i rządów UE 6 października w Granadzie.

Agencja Ansa cytuje również wypowiedź szefa włoskiego MSW Matteo Piantedosi, który oświadczył: „Zarządzanie zjawiskiem migracji osiągnęło rozmiary, jakich wcześniej nie widziano. Wymaga to stabilnych i trwałych rozwiązań, wzięcia na siebie odpowiedzialności przez całą wspólnotę międzynarodową”.

„Po to, by uniknąć ofiar na morzu musimy zatrzymać wysyłanie łodzi pracując, dzięki silnej inicjatywie międzynarodowej i europejskiej, nad przyczynami, które zwiększają napływ migrantów i wspierać przede wszystkim rozwój gospodarczy w państwach, z których wyruszają” – stwierdził minister spraw wewnętrznych.

Wyraził opinię, że jednocześnie jako alternatywę dla nielegalnej imigracji należy oferować legalne kanały napływu migrantów i ich integrację w „tkankę gospodarczą” kraju.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl