Na Manhattanie powstaje oddział Instytutu Pileckiego

W Nowym Jorku na Dolnym Manhattanie powstaje oddział Instytutu Pileckiego. „Opowie o naszej historii oraz historii dwóch totalitaryzmów, z którymi Polska przez całe lata musiała się zmagać” – podkreślił we wtorek szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński.

W sobotę i niedzielę minister Piotr Gliński przebywał z dwudniową wizytą w USA. W trakcie wizyty odwiedził m.in. budynek byłego muzeum zamachów 11 września przy Greenwich Street, gdzie w przyszłym roku otwarty ma zostać trzeci oddział Instytutu Pileckiego.

We wtorek na platformie X szef MKiDN umieścił wpis, w którym przypomniał, że „na Dolnym Manhattanie, na rogu Rector Street i Greenwich Street powstaje oddział Instytutu Pileckiego”, dodając również, że będzie to trzeci zagraniczny oddział tej placówki.

Do wpisu szef resortu dołączył nagranie, na którym stoi przed budynkiem, w którym będzie mieścić się biuro oddziału Instytutu w Nowym Jorku.

„To trzeci zagraniczny oddział, który opowiada o polskiej historii i opowiada też historię dwóch totalitaryzmów z którymi Polska przez całe lata musiała się zmagać, a rotmistrz (Witold) Pilecki jest symbolem walki z tymi dwoma totalitaryzmami” – powiedział prof. Piotr Gliński.

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, powołany w 2017 r., prowadzi m.in. badania historyczne – w szczególności badanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat totalitaryzmów XX w., a także udostępnia relacje ofiar i świadków zbrodni totalitarnych oraz popularyzuje wiedzę na ten temat. Działa także na rzecz upamiętniania osób zasłużonych dla narodu polskiego w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy obywatelom polskim lub Polakom o innej przynależności państwowej, którzy byli ofiarami niemieckich i sowieckich zbrodni.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl