fot. https://pixabay.com/

Sadownicy liczą szkody po przymrozkach. J. Gargała: Rolnicy na pewno wystąpią do rządu o większą pomoc

Producenci owoców podkreślają, że w wielu miejscach Polski nie ma szans na jakiekolwiek zbiory. Wszystko przez ostatnie przymrozki. Rozwój jabłoni i innych gatunków drzew nastąpił w tym roku wcześniej. Kwiaty zniszczyła jednak niska temperatura. W niektórych regionach termometry wskazywały minus dziewięć stopni.

Wielu gospodarzy jest w dramatycznej sytuacji, ponieważ ponieśli wysokie koszty związane z produkcją owoców. Teraz czekają ich kolejne wydatki. Janusz Gargała, rolnik z Dolnego Śląska, powiedział, że potrzebna jest wielowymiarowa pomoc.

Pojedyncze owoce jabłoni można jeszcze znaleźć, ale tylko pojedyncze. Natomiast cały nakład koniecznej pracy, czyli ochrona chemiczna, cięcie, formowanie itd. to są ogromne wydatki i na to rolnicy nie będą mieć pieniędzy, dlatego na pewno wystąpią do rządu o większą pomoc. To chodzi nie tylko o to, żeby uzyskać jakieś tańsze kredyty, bo i tak trzeba je po kilku latach spłacić – wyjaśnił rolnik.

Ministerstwo rolnictwa zapowiada wsparcie dla sadowników, których uprawy zostały zniszczone przez kwietniowe przymrozki. Wśród proponowanych rozwiązań wymieniane są dopłaty hektarowe, ograniczenia podatkowe i tanie kredyty. Eksperci spodziewają się, że przymrozki wpłyną znacznie na ceny owoców w tym sezonie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl