20 dzieci zmarło wskutek zatrucia w Indiach

Do 20 wzrosła liczba dzieci, które zmarły wskutek zatrucia się obiadem podanym w stołówce w jednej ze szkół w Masrakh w stanie Bihar na wschodzie Indii – poinformowały w środę lokalne władze. Około 30 dzieci jest wciąż hospitalizowanych.

Poprzedni bilans mówił o 11 ofiarach śmiertelnych i 80 hospitalizowanych.

Według przedstawiciela lokalnych władz Abhijita Sinha do szpitala w stolicy stanu, Patnie, zabrano 27 dzieci i kucharza; stan dziesięciorga z nich określa się jako poważny.

Uczniowie mają od 8 do 11 lat. Do zatrucia doszło we wtorek. Na obiad dzieci jadły ryż z soczewicą.

Ze wstępnych ustaleń specjalnego zespołu ds. zbadania przyczyn zatrucia wynika, że w jedzeniu znaleziono ślady substancji fosfoorganicznej używanej jako środek owadobójczy przy uprawie ryżu i pszenicy. Podejrzewa się, że produkty nie były umyte przed przyrządzeniem.

Władze zawiesiły w obowiązkach lokalnego inspektora żywności; wszczęto również dochodzenie wobec dyrektora szkoły w sprawie przestępczego zaniedbania.

W większości 29 indyjskich stanów w szkołach publicznych wydawane są darmowe posiłki dla uczniów z ubogich rodzin. Bihar jest jednym z najludniejszych i najbiedniejszych stanów w Indiach.

Zatrucia pokarmowe w indyjskich szkołach nie należą do rzadkości z powodu złych warunków sanitarnych w kuchniach tamtejszych placówek i często nienajlepszej jakości serwowanego jedzenia.

 

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl