fot. flickr.com

Spór o Kaszmir

Pakistan potępia Indie za działania w sprawie Kaszmiru i przy wsparciu Chin zamierza złożyć w tej sprawie wniosek od Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 Rośnie napięcie między Indiami a Pakistanem. Władze w Delhi pozbawiły indyjską część Kaszmiru specjalnego statusu. Tym samym Indie niejako włączyły owe terytorium do własnego państwa. Pakistan protestuje.

– Rząd Pakistanu postanowił przekazać tę sprawę Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Będziemy potrzebowali chińskiej pomocy. Chiny zapewniły już pełne wsparcie dla Pakistanu – powiedział Shah Mahmood Qureshi, minister spraw zagranicznych Pakistanu.

Z prośbą o interwencję Pakistan zamierza zwrócić się także do naszego kraju.

– Najszybciej, jak będzie to możliwe, skontaktuję się z minister spraw zagranicznych Indonezji. W poniedziałek porozmawiam z ministrem spraw zagranicznych Polski. Indonezja i Polska są niestałym członkami Rady Bezpieczeństwa – mówił minister spraw zagranicznych Pakistanu.

Od ponad siedemdziesięciu lat Kaszmir podzielony jest między Indie i Pakistan. Przeciwni decyzji Indii są mieszkańcy specjalnego regionu. 

– Jesteśmy na ulicach i mamy tylko jedno żądanie: aby jak najszybciej dać nam prawo do decydowania i aby znaleźć rozwiązanie kwestii kaszmirskiej. Apelujemy do Organizacji Narodów Zjednoczonych o znalezienie pokojowego rozwiązania i zapewnienie nam samostanowienia, zanim sytuacja popchnie nas w kierunku wojny jądrowej – akcentował Umar Aftab Kiyani, mieszkaniec Kaszmiru.

Zarówno Indie jak i Pakistan posiadają broń atomową. 

– Szef chińskiej dyplomacji przyznał, że Kaszmir były spornym terytorium, a Organizacja Narodów Zjednoczonych zaakceptowała taki status. Kwestia ta powinna zostać rozwiązana zgodnie z zasadami i dyrektywami Organizacji Narodów Zjednoczonych – powiedział Shah Mahmood Qureshi, minister spraw zagranicznych Pakistanu.

Ze względu na posiadaną broń zarówno przez Indie jak i Pakistan, eskalacja konfliktu między tymi państwami nie leży w niczyim interesie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj