fot. belchatow.pl

Z udziałem premiera podpisano umowy m.in. na Wschodnią Obwodnicę Raciborza

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach i firmy Strabag podpisali w poniedziałek umowy na budowę Wschodniej Obwodnicy Raciborza i na przebudowę drogi nr 913 prowadzącej m.in. do lotniska Katowice.

„Dróg nigdy dosyć, dlatego bardzo cieszę się, że podjęto w urzędzie marszałkowskim decyzje, dzięki którym mamy możliwość montażu finansowego i ze środków unijnych i ze środków krajowych – decyzje dotyczące budowy tych dwóch dróg” – mówił podczas uroczystości szef rządu.

Jak zaznaczył, połączenia drogowe w woj. śląskim są dobre w osi północ–południe, a dla zrównoważonego rozwoju region potrzebuje więcej połączeń wschód-zachód, jak obwodnica Raciborza.

„Ta droga nr 935 z Raciborza do Pszczyny, przez Rybnik i Żory wraz z przede wszystkim tym odcinkiem, który będzie budowany, jest kluczowa dla rozwoju południowej części województwa” – podkreślił Morawiecki.

„Tutaj będziemy mieli do czynienia z wyprowadzeniem ruchu z Raciborza, a więc czystsze powietrze, zdrowsi ludzie, dużo większy komfort życia i bezpieczeństwo na drogach, ale również lepsze perspektywy rozwoju” – dodał premier.

Opisując inwestycję ws. drogi nr 913 wskazał, że jest ona bardzo ważna dla zwiększenia potencjału portu lotniczego Katowice i dla połączenia z nim wschodniej części województwa.

„To droga, która na kilkunastu kilometrach zwiększy również drożność i przepustowość pozostałych dróg” – ocenił Mateusz Morawiecki.

„Kolejne drogi i kolejne obwodnice są niezbędnym elementem rozwoju gospodarczego. A więc te nowe kilometry gładko wylanego asfaltu, jestem przekonany, że przyczynią się znakomicie do poprawy warunków życia nie tylko w tych dwóch częściach, ale w całym województwie, (…) a z perspektywy ogólnogospodarczej zwiększą potencjał i możliwości rozwojowe dla całego Górnego Śląska, Zagłębia, całego woj. śląskiego” – podsumował szef rządu.

Wschodnia Obwodnica Raciborza jest jedną z największych inwestycji dofinansowanych środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego (RPO). Z tych środków do projektu oszacowanego początkowo na 200,1 mln zł, zapewniono 146 mln zł dotacji. To największe wsparcie przyznane w drugim i jednocześnie ostatnim konkursie RPO dot. inwestycji na drogach wojewódzkich woj. śląskiego. Poniedziałkowa umowa na to zadanie opiewa na 296,1 mln zł.

Obwodnica będzie najbardziej wysuniętym na zachód odcinkiem Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna: wieloletniej inwestycji drogowej w południowej części woj. śląskiego, pokrywającej się z przebiegiem drogi nr 935. Powstaje ona w znacznym stopniu siłami samorządu woj. śląskiego, a także dużych miast, jak Żory czy Rybnik.

Początek tego liczącego ok. 8 km nowego odcinka drogi nr 935 znajdzie się w gminie Rudnik, na północ od miasta. Trasa rozpocznie się rondem przy drodze krajowej nr 45. Potem na wysokości dzielnicy Miedonia przetnie starą Odrę i wzdłuż kanału Ulgi pobiegnie do ul. Rybnickiej (obecna droga nr 935), gdzie zakończy się rondem na wysokości ul. Piaskowej. Inwestycja ma powstać za trzy lata.

Droga wojewódzka nr 913 to jedna z dróg dojazdowych do portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. W ostatnich latach przygotowano jej rozbudowę i modernizację. Przy wsparciu środków unijnych zakończono już rozbudowę jej odcinka od węzła „Lotnisko” trasy S1 do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego w Pyrzowicach.

Obecna inwestycja obejmuje zasadniczy odcinek od drogi nr 78 (przebiegającej w pobliżu lotniska) do przelotowej trasy nr 86 (odcinek tzw. „gierkówki”, wiodący m.in. od Katowic i Sosnowca do węzła z krajową „jedynką w Podwarpiu).

PAP/RIRM

drukuj