PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier: Dla oddających osocze – ulgi w komunikacji, dwa dni wolne w pracy, pakiet konsultacji medycznych

Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

Premier podkreślił, że obecnie nie mamy jeszcze odpowiedniego leku na COVID-19, ale – dodał – „wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych”. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że oddanie osocza trwa około pół godziny.

„Te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego” – podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył premier, osocze ozdrowieńców jest „lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny; jest substancją ratującą życie”. Według niego, oddanie osocza to nie tylko szlachetny czyn, ale „też akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom”. Mateusz Morawiecki dodał, że osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.

Szef rządu poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w podatku PIT, tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym przysługują też dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

PAP

drukuj