fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier M. Morawiecki: Dziękuję europarlamentarzystom PiS za zrozumienie tego, czym jest kompromis w polityce

Dziękuję europosłom z Polski, którzy głosowali w taki sposób; dziękuję też za zrozumienie tego, czym jest kompromis w polityce europarlamentarzystom PiS; ich głosy okazały się decydujące – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wyboru nowej szefowej KE.

We wtorkowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Niemka Ursula von der Leyen została wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Za von der Leyen zagłosowało 383 europosłów, przeciwko jej kandydaturze było 327, od głosu wstrzymało się 22.

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował von der Leyen wyboru.

„Opowiadaliśmy się od samego początku za kandydatem kompromisu, za tym, by kandydat, który będzie wybrany, dawał nadzieję na pojednanie pomiędzy różnymi grupami parlamentarnymi, by starał się budować mosty pomiędzy różnymi państwami, a nie by był to kandydat, który beszta, poucza, dzieli, tworzy konflikty w Europie” – oświadczył premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że temu służyły jego działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja).

„Dzisiaj to głosowanie pokazało, że głosy PiS pokazały, były języczkiem u wagi; chciałem podziękować wszystkim posłom z Polski, którzy głosowali w taki sposób, ale przede wszystkim chciałbym podziękować za to zrozumienie tego, czym jest kompromis w polityce, naszym europarlamentarzystom PiS, to ich głosy okazały się tu decydujące” – zaznaczył szef rządu.

PAP/RIRM

drukuj