fot. twitter.com/PremierRP

Rekordowe zadowolenie z premiera. Wnioski z sondażu CBOS

„Do zwolenników gabinetu Mateusza Morawieckiego zalicza się obecnie 41 proc. ankietowanych” – wynika z najnowszego sondażu CBOS. To o 2 punkty procentowe więcej niż w maju. Jak wynika z danych Centrum, ataki na premiera nie zaszkodziły mu, a wręcz odwrotnie – wzmocniły. W czerwcu zwiększyła się również liczba respondentów zadowolonych z tego, że Morawiecki kieruje rządem.

Rośnie poparcie dla rządu; żaden ze wszystkich dotychczasowych nie miał tak wysokiego na tym etapie kadencji. Jak wynika z czerwcowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej 41 proc. badanych deklaruje się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, a jako przeciwnicy określa się 26 proc. respondentów (spadek o 2 pp.).

To nie jedyne pozytywne dla Mateusza Morawieckiego wnioski z najnowszego badania CBOS. Rekordowe jest także zadowolenie z premiera, które obecnie jest na poziomie, na który pod koniec kadencji nie mógł liczyć żaden z wcześniejszych szefów rządu.

„Zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, deklaruje 49 proc. ankietowanych. Z dezaprobatą przyjmuje pełnienie przez niego funkcji Prezesa Rady Ministrów 31 proc. badanych (o 2 punkty procentowe mniej niż w maju)”– czytamy w komunikacie.

Ciekawie prezentują się również oceny gospodarczej polityki rządu Mateusza Morawieckiego. Perspektywy poprawy sytuacji gospodarczej w wyniku działalności rządu dostrzega 51 proc. respondentów.

Politykę gospodarczą rządu negatywnie ocenia 35 proc. badanych (o 2 punkty procentowe mniej niż miesiąc temu). Jak zauważa Centrum „od wielu miesięcy są to rekordowe wyniki w historii pomiarów”.

Zadowolenie z premiera Morawieckiego jest bardzo stabilnym wskaźnikiem – jest to poparcie połowy społeczeństwa, nie tylko wśród głosujących.

Ten wynik utrzymuje się od kilkunastu miesięcy, mimo iż w czasie ostatniej kampanii wyborczej to właśnie szef rządu obok prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego był głównym celem ataku partii opozycyjnych i wspierających je mediów.

Konsekwentną politykę rządu docenia większość wyborców, co daje trwałość poparcia, które nie ma w przeszłości podobnych odniesień. Dla przykładu poparcie dla Donalda Tuska i jego gabinetu w 2011 r. było od kilku do kilkunastu punktów procentowych niższe.

TVP Info/RIRM

drukuj