Podpisano umowy dot. systemu ochrony powietrznej Patriot

W Warszawie Polska i Stany Zjednoczone zawarły umowy dot. dostawy amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla naszego kraju.

Nasz największy kontrakt zbrojeniowy podpisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Negocjacje między Polską a USA trwały blisko trzy lata.

– System Patriot ma stanowić podstawę obrony powietrznej dla Polski na dziesięciolecia. Wchodzimy do grona elity państw, które go posiadają – to nowy rozdział w historii polskiej armii, ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

O dołączeniu do elitarnego grona państw posiadających system Patriot mówił również szef MON Mariusz Błaszczak.

– Dzięki temu, że dziś podpisujemy umowę, która spowoduje dostarczenie do Polski nowoczesnego systemu, który sprawdził się w wielu państwach, dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń, która zapewnia bezpieczeństwo – powiedział minister Błaszczak.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał z kolei, że znakiem rozpoznawczym rządu PiS jest bezpieczeństwo.

– To fundament, o który dbamy również razem z naszymi sojusznikami, właśnie m.in. poprzez zakup tego najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział szef polskiego rządu.

Według byłego ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z Platformy Obywatelskiej, ws. umowy powinna być zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego. O szczegółach kontraktu powinna zostać także poinformowana sejmowa Komisji Obrony Narodowej – ocenił polityk PO.

Wiceprzewodniczący tej komisji poseł Marek Jakubiak z Kukiz 15 mówi, że nie ma dziś potrzeby budowania niepokojącej atmosfery wokół umowy.

– Do tej pory, niestety, muszę to powiedzieć, za PO polskie niebo było bronione przez paręnaście samolotów, ale nie było żadnego systemu rakietowego. (…) W trybie bardzo pilnym Ministerstwo Obrony Narodowej stara się wzmocnić nasze bezpieczeństwo od strony powietrza i nie ma żadnego powodu, żeby dzisiaj wskrzeszać jakieś alarmy ws. podpisania tej umowy. Wręcz odwrotnie. Trzeba bić brawo, że Amerykanie zaufali Polsce, ponieważ mamy zakontraktowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej najnowszej generacji. Tego jeszcze nikt na świecie nie ma. Nawet Amerykanie zaczynają dopiero budowę – zaznacza poseł Marek Jakubiak.   

Pierwsze systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot trafią do Polski w 2022, a kolejne w 2024 roku. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”.

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem. Dotyczą one transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów. „To dobra cena” – powiedział minister Błaszczak.

RIRM/TV Trwam News

drukuj