fot. PAP/Leszek Szymański

Szef MON wziął udział w odprawie dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej w Zegrzu

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął dziś udział w odprawie dowódców Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej w Zegrzu.

Wydarzenie wpisuje się w forum dowódców i liderów formacji terytorialnej z czternastu krajów Europy, które trwa w podwarszawskiej Jachrance.

Rozmowy dotyczą roli, jaką formacje obroty terytorialnej pełnią w strategiach państw Europy i Ameryki. Dowódcy dyskutują też nad strategią służąca pozyskiwaniu kandydatów do służby.

Minister Mariusz Błaszczak mówił podczas odprawy o znaczeniu forum.

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w drugiej edycji tego forum, które poszerza się o przedstawicieli formacji obrony terytorialnej z Gruzji i Szwajcarii. Te spotkania są niezwykle istotne, żeby poszerzać wiedzę na temat przeciwdziałania zagrożeniom, z jakimi spotykamy się na co dzień w XXI wieku – wskazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej to platforma, która m.in. umożliwia wymianę doświadczeń.

Pierwsze spotkanie w tej formule odbyło się w październiku ub. roku w Warszawie. Jego inicjatorem jest polskie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W przyszłym roku gospodarzem spotkania będą Węgry.

RIRM

drukuj