fot. twitter.com/PremierRP | Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

Odbędzie się dziś spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która przebywa obecnie z wizytą w Polsce. „Spotkanie będzie okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnej oraz omówienia kwestii dwustronnych” – informuje KPRM.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, spotkanie w KPRM rozpocznie się o godz. 8.30. Według komunikatu KPRM „spotkanie będzie okazją do podkreślenia dobrej współpracy regionalnej oraz omówienia kwestii dwustronnych”.

„Agenda spotkania obejmuje również kwestie bezpieczeństwa oraz obecnej sytuacji na Ukrainie i Białorusi. Wizyta prezydent Kersti Kaljulaid wpisuje się w obchody setnej rocznicy nawiązania przez Polskę i Estonię stosunków dyplomatycznych. Polska i Finlandia jako jedyne państwa już w 1920 r. uznały niepodległość Estonii. Dodatkowo wizyta zbiega się z setną rocznicą złożenia listów uwierzytelniających przez Aleksandra Hellata, pierwszego posła Estonii w Warszawie” – czytamy.

Jak zaznaczono, „relacje polsko-estońskie są intensywne, a priorytety polityki zagranicznej obydwu państw w zasadniczych punktach zbieżne. Podstawą współpracy jest podobieństwo stanowisk na forum NATO i UE. Do głównych obszarów współpracy należy bezpieczeństwo i współpraca wojskowa. Polscy piloci od lat strzegą estońskiej przestrzeni powietrznej w ramach Baltic Air Policing”. Podkreślona została również intensywna współpraca w zakresie energetyki oraz transportu, zwłaszcza kolejowego.

„Bliskie współdziałanie na forum UE obejmuje kwestie budżetowe, politykę spójności, politykę energetyczną i klimatyczną, rozwój jednolitego rynku, w tym rynku cyfrowego” – podkreślono w komunikacie.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid przebywa z oficjalną wizytą w Polsce – od 3 do 5 maja. W poniedziałek wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Ukrainy wzięła udział w obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie. We wtorek spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

5 maja prezydent Kersti Kaljulaid weźmie udział w otwarciu wystawy „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” w Łazienkach Królewskich.

KPRM informuje także, że w planach na ten dzień jest również udział w dyskusji poświęconej bezpieczeństwu i relacjom transatlantyckim, organizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Następnie prezydent Kersti Kaljulaid spotka się z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu i środowiska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl