fot. Adam Guz KPRM

M. Morawiecki: Chcemy, by Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym

Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym, który znacząco poprawi jakość życia Polaków – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia 13 Forum Gospodarczego TIME.

Premier dodał, że pandemia stała się prawdziwym katalizatorem cyfrowej transformacji, a cyfryzacja przynosi nadzieję na lepsze, jest szansą na przetrwanie, a nawet na przyspieszony rozwój.

„Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym i aby znacząco poprawiła się jakość życia Polaków. (…) Co istotne, żeby ten impuls dotarł do każdego powiatu i do każdej gminy. Realizacja KPO w dużej mierze będzie możliwa dzięki wynegocjowanym pieniądzom z unijnego funduszu odbudowy oraz dodatkowym środkom, które na ten cel przeznaczy rząd” – wskazał Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył, jednym z filarów planu jest skokowy wzrost wydatków na szeroko pojętą digitalizację kraju.

„Branża ICT będzie forpocztą cyfrowej przemiany. Będzie odgrywała kluczową rolę w modernizacji systemu ochrony zdrowia czy dopasowaniu systemu oświaty do wymogów gospodarki cyfrowej” – oświadczył szef rządu.

Zwracając się do uczestników forum, Mateusz Morawiecki stwierdził m.in., że od cyfryzacji zależy kształt polskiej nowoczesności.

„To dla sektora teleinformatycznego kolejna płaszczyzna działań. Efektem tych projektów i inwestycji będzie wzmocnienie polskiej gospodarki, podniesienie jej konkurencyjności i uodpornienie jej na przyszłe kryzysy” – powiedział premier.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego pełna cyfryzacja w Polsce się powiedzie, ponieważ „Polacy pokochali rozwiązania cyfrowe i coraz więcej osób z nich korzysta – w tym także przy załatwianiu spraw urzędowych”.

„Tylko w ubiegłym roku 4 miliony Polaków założyły Profil Zaufany. W sumie korzysta z niego już ponad 9 milionów obywateli. Natomiast aplikacja m-Obywatel ma już 2 miliony użytkowników i codziennie przybywa nowych” – wymieniał prezes Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki zauważył też, że coraz więcej spraw można załatwić z domowego komputera, m.in. elektroniczny PIT, e-recepty, e-zwolnienia czy internetowe wnioski „500 plus”.

„Coraz większa część obsługi biznesu, w tym pełna obsługa tarcz antykryzysowych – jest dostępna w internecie. Urzędowe sprawy jeszcze nigdy nie były tak proste. A to wszystko tylko zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski właśnie rozpoczyna się na dobre” – powiedział premier.

Jak dodał, w 13 Forum Gospodarczym biorą udział najważniejsi gracze na polskim rynku technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

„Od cyfryzacji (…) zależy kształt polskiej nowoczesności” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj