Premier M. Morawiecki ogłosił rozpoczęcie programu termomodernizacji

Rząd rusza z programem termomodernizacji. Główny cel to zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polskich miastach.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrem przedsiębiorczości przedstawili dziś pakiet antysmogowy. Jednym z jego elementów ma być zwiększenie możliwości ocieplenia domów przez wszystkich Polaków.

Szef polskiego rządu przypomniał, że walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów Zjednoczonej Prawicy.

– W nieocieplonym domu potrzeba średnio co najmniej 4-5 ton węgla na ogrzanie takiego domu w sezonie grzewczym. Tymczasem po termomodernizacji są to 2 tony, czasami 2,5, czyli właściwie dwa razy mniej węgla. Tak jak powiedziałem w expose, walka o czyste powietrze w Polsce jest dla mnie jednym z priorytetów, jest dla naszego rządu jednym z priorytetów. Dzisiaj, w krótkim czasie, przedstawiamy program termomodernizacji, który ma na celu przede wszystkim doprowadzenie do tego, żeby powietrze w Polsce było czyste – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wiceminister przedsiębiorczości Piotr Woźny zwrócił uwagę, że jakość powietrza, którym oddychają Polacy, to efekt wieloletnich zaniedbań. Polityk odniósł się także do dzisiejszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce.

– Dzisiejszy wyrok Trybunału, który stwierdza z całą mocą, że Polska nie ustanowiła skutecznego systemu ochrony dla swoich obywateli, jeżeli chodzi o jakość powietrza, pokazuje, że te skumulowane opóźnienia dotykają nas dzisiaj z całą mocą. Na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, która pokazuje 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, figurują 33 polskie miasta, a 7 z nich figuruje w pierwszej dziesiątce. To jest absolutnie wstydliwa lista i to jest coś, co powinno być monitem, alertem dla rządzących, aby tą sprawą się zajęli i tę kwestię usunęli – zaznaczył wiceminister Piotr Woźny.

Rząd wprowadził już normy dla kotłów na paliwa stałe. Wkrótce do Sejmu mają trafić rozwiązania dotyczące norm jakości dla paliw.

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl