PAP/Marcin Kmieciński

Premier Morawiecki: Jeśli KE uruchomi nową procedurę, to Polska przedstawi swoje racje

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że jeśli Komisja Europejska uruchomi procedurę naruszenia prawa unijnego wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym, to Polska bardzo drobiazgowo i skrupulatnie będzie przedstawiała swoje racje w tej procedurze.

Mateusz Morawiecki pytany przez dziennikarzy na konferencji w pierwszym dniu unijnego szczytu, zaznaczył, że trudno mu się odnosić do informacji medialnych o tym, że Komisja Europejska zamierza uruchomić procedurę naruszenia prawa unijnego wobec polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym.

„Odczytuję to z jednej strony jako prawdopodobną refleksję po stronie Komisji Europejskiej, że ich przesunięcie procedury art. 7 na forum Rady UE doprowadziło do wytrącenia pewnych argumentów z ręki KE” – powiedział premier.

Dodał, że KE sama doprowadziła do wysłuchania w Radzie UE.

„Dlaczego ta kwestia nie miałaby zostać dokończona?” – podkreślił.

Zaznaczył, że ewentualne uruchomienie procedury naruszenia prawa unijnego to „oczywiście prerogatywa KE”.

„Zgodnie z pewną procedurą odniesienia się do takiego wniosku KE, będziemy bardzo skrupulatnie i bardzo drobiazgowo, bardzo konkretnie przedstawiali nasze racje w nowej procedurze, jeśli taka procedura się pojawi, jeśli zaistnieje” – powiedział szef polskiego rządu.

PAP/RIRM

drukuj