fot. PAP/EPA

Trwa wizyta premiera Morawieckiego w USA

Premier Mateusz Morawiecki otworzył w Nowym Jorku panel dyskusyjny wśród liderów największych firm w kraju, takich jak PZU, PKO BP i Pekao SA. Zachęcił do inwestycji zagranicznych w Polsce. Wskazywał, że nasza gospodarka jest przygotowana do wyzwań XXI wieku.

Między 1989 i 2004 rokiem PKB na jednego mieszkańca w Polsce wzrosło o 1,35 proc., plasując kraj pośród najszybciej rozwijających się. Jednak – jak mówił Mateusz Morawiecki – nie szła z tym w parze społeczna inkluzywność i innowacyjność Dopiero po przyjęciu nowej strategii rozwoju w 2015 r. zdołano się z tym uporać.

– Polska buduje teraz model demokratycznego kapitalizmu dla wielu, a nie dla nielicznych. Przyjęliśmy jeden z najbardziej rozległych programów polityki rodzinnej w Europie mierzonej poziomem wydatków. W 2016 r. wydaliśmy na to 2,5 proc. PKB, sytuując się na 8. miejscu wśród rozwiniętych krajówwskazał szef polskiego rządu.  

W minionym roku nastąpiło zwiększenie wydatków na sektor społeczny do ok. 41 proc. PKB. A to plasuje Polskę na poziomie takich krajów jak np. Holandia, Niemcy czy USA. Premier podkreślał, że Polska koncentruje swoją uwagę także na młodych.

– Podczas gdy Europa doświadcza straconych dekad dla młodych, Polska buduje środowisko ekonomiczne łączące niskie bezrobocie, innowacyjnie zorientowane stanowiska pracy i stabilną przyszłość dla młodych ludzi – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier poruszył również kwestie polityki fiskalnej.

– Naszą politykę fiskalną bardziej inspiruje raczej Sherlock Holmes niż Robin Hood. Efektem takiego podejścia jest tworzenie innowacyjnego i efektywnego systemu ściągania podatków – dodał szef polskiego rządu.  

Aby poprawić ściągalność podatków, polskie władze zastanawiają się nad obniżaniem wysokości tego obciążenia. Mateusz Morawiecki wskazywał, że nasz kraj jest globalnym laboratorium innowacyjnych polityk podatkowych.

W 2019 r. nasz kraj powinien wyprzedzić Portugalię pod względem PKB na jednego mieszkańca. Już wyprzedziliśmy Grecję, a będziemy w drodze do Włoch w ciągu najbliższych 5 do 10 lat – zwrócił uwagę premier.  

Mateusz Morawiecki zapewniał także, że w Polsce jest „bardzo dużo miejsca dla inwestycji zagranicznych”. W minionym tygodniu Polska została zaliczona przez agencję FTSE Russell do grona 25 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie. Premier zapewnił, że kraj wciąż będzie się rozwijać.

TV Trwam News/RIRM

drukuj