By Monisiolek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26504622

38 lat od pacyfikacji kopalni Wujek – największej tragedii stanu wojennego

16 grudnia 1981 r. od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. W uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia weźmie dziś udział premier Mateusz Morawiecki, bliscy i koledzy poległych, związkowcy oraz przedstawiciele centralnych, regionalnych i lokalnych władz.

Obchody w Katowicach rozpoczną się o 16.00 Mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później uczestnicy przejdą pod Krzyż-Pomnik przy kopalni.

Historyk prof. Wiesław Wysocki odnosząc się do pacyfikacji kopalni Wujek, wskazał, że władzom PRL chodziło wówczas o sterroryzowanie Polaków.

– To były działania wyjątkowo terroryzujące, bo one paraliżowały do tego stopnia wszystkich, że zdawano sobie sprawę, iż ta władza jest gotowa na każdą zbrodnię i właśnie ten stan sterroryzowania w dużym stopniu sprawił, że władza osiągnęła swój cel dosyć sprawnie, szybko i – w stosunku do tego co ona sama zakładała – minimalną liczbą ofiar – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

W miniony piątek – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Sąd Okręgowy w Katowicach na 3,5 roku więzienia skazał Romana S. – jednego z byłych członków plutonu specjalnego ZOMO, którego funkcjonariusze strzelali do górników.

Odpowiadał on w osobnym procesie, bo został zatrzymany dopiero kilka miesięcy temu w Chorwacji, a następnie wydany stronie polskiej. Wcześniej, już prawomocnie, osądzeni zostali inni członkowie plutonu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl