fot. strazgraniczna.pl

Dolnośląskie: zatrzymano podejrzanego o legalizowanie pobytu cudzoziemców w Polsce

Zatrzymany został 53-letni obywatel Turcji, który jest podejrzany o przestępstwa związane z legalizowaniem pobytu cudzoziemców w Polsce – podały służby prasowe Straży Granicznej. Mężczyzna, za którym wydano list gończy, ukrywał się od roku.

Rzecznik Prasowa komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak przekazała w poniedziałek PAP, że udało się zatrzymać jednego z głównych współorganizatorów procederu legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce.

„W rękach Straży Granicznej od kilku dni jest 53-letni obywatel Turcji, któremu przedstawione zostaną zarzuty związane z nielegalnym procederem. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Obywatel Turcji, jako jeden z podejrzanych, przez rok ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości i unikał odpowiedzialności. Został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na terenie Węgier dzięki współpracy międzynarodowej” – powiedziała rzecznik.

Dodała, że w tym tygodniu zostaną mu przedstawione zarzuty, związane z legalizowaniem cudzoziemcom pobytu wbrew przepisom oraz zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego.

Cudzoziemiec poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez polski wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna podejrzany jest o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu w Polsce.

„Grupa legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych oraz zawieranych dla pozoru małżeństw z obywatelkami naszego kraju. Członkowie grupy wyszukiwali kobiety, które były w złej sytuacji finansowej i oferowali im szybki i łatwy zarobek lub poświadczali zatrudnienie w fikcyjnych spółkach” – wyjaśniła rzecznik.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy działali kilkanaście miesięcy na terenie województwa dolnośląskiego i zalegalizowali lub usiłowali zalegalizować pobyt co najmniej kilkunastu cudzoziemcom, w tym obywatelom Albanii, Turcji, Palestyny i Egiptu.

W prowadzonym od 2017 roku – przez placówkę Straży Granicznej w Legnicy – śledztwie, postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 15 osób. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

Dotychczas w ramach śledztwa zatrzymano i ogłoszono zarzuty 5 osobom – dwóm obywatelom Turcji oraz trzem Polakom działającym w tej grupie przestępczej. Dziewięciu cudzoziemców jest nadal poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania.

Za popełnione czyny grozi cudzoziemcom kara pozbawienia wolności do 5 lat.

PAP/RIRM

drukuj