fot. PAP/Jacek Turczyk

Przedstawiciele Komisji Weneckiej z wizytą w Polsce

Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozpoczęli dziś rozmowy nt. zmian w Ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. O ocenę noweli ustawy do Komisji zwrócił się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Politycy opozycji oskarżyli rząd Prawa i Sprawiedliwości, że poprzez zmiany w Trybunale naruszył zasady demokratycznego państwa prawa. Krytykę przenieśli także na forum Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji Weneckiej rozmawiał dziś z prezydentem RP Andrzejem Dudą. To było dobre, merytoryczne spotkanie – ocenił rozmowy szefa Komisji Weneckiej z prezydentem Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Andrzeja Dudy.

– Szef Komisji Weneckiej był bardzo zainteresowany opinią pana prezydenta na temat dyskusji, debaty, która toczy się od kilku miesięcy w Polsce wokół wyborów sędziów do TK. Rozmowa była bardzo merytoryczna. Pan prezydent przedstawił swój pogląd na temat różnych aspektów wyboru sędziów do TK i debaty, która się w Polsce na ten temat toczy. Przewodniczący Buquicchio podkreślał, że oczywiście spotykał się także z przedstawicielami innych organów władzy w Polsce. Wyraził uznanie dla ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego – powiedział Matek Magierowski.  

Delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z władzami Sądu Najwyższego, prezydium Krajowej Rady Sadownictwa. Po południu złożyła także wizytę w parlamencie.

Marszałek senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że spotkanie miało charakter mini debaty miedzy politykami Platformy Obywatelskiej i PiS-u.

– Skończyliśmy tę mini-debatę takim sformułowaniem, że TK powinien działać, ma w tej chwili wszelkie warunki do tego, aby działać. A ja powiedziałem, że dobrze, żeby politycy dalej byli politykami, a sędziowie Trybunału Konstytucyjnego byli sędziami Trybunału – podkreślił.

Komisja Wenecka przygotuje projekt opinii. Będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji, planowanej na 11-12 marca

Poseł Arkadiusz Mularczyk z sejmowej komisji ustawodawczej podkreśla, że zmiany w Trybunale są zgodne z polską Konstytucją i standardami międzynarodowymi.

­- Głęboko wierzymy, że ta wizyta Komisji Weneckiej potwierdzi, że te standardy są realizowane w obecnej ustawie o TK. Trzeba ponadto podkreślić, że zdecydowana większość tych rozwiązań, które są w ustawie o TK, a w szczególności kwestia rozstrzygania wyroku przez kwalifikowana większość składu sędziowskiego, podejmowanie rozstrzygnięć w pełnym składzie czy też rozstrzyganie spraw według kolejności wpływu – te wszystkie rozwiązania funkcjonują w innych krajach Rady Europy – wskazał Arkadiusz Mularczyk.

Jeśli opinia byłaby jednak negatywna, Parlament Europejski może znów zorganizować debatę na temat Polski. Przy tej okazji może również przegłosować rezolucję ws. naszego kraju.

RIRM

drukuj