fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Jestem szczęśliwy, że udało się przekonać TK, by kontynuował linie orzecznicze z lat 90. i 2000., i uznał prawo do życia wszystkich osób chorych i niepełnosprawnych

Jestem szczęśliwy, że udało się przekonać Trybunał Konstytucyjny, żeby kontynuował linie orzecznicze z lat 90. i 2000., i uznał prawo do życia wszystkich osób chorych i niepełnosprawnych – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

Gościem audycji „Aktualności dnia” była także Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Trybunał Konstytucyjny uznał tzw. aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej. Tym samym została rozszerzona ochrona życia w Polsce. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że od wielu lat uważał, że wniesienie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o uznanie przesłanki eugenicznej za niezgodną z konstytucją jest drogą najbardziej właściwą i płaszczyzną do spokojnej dyskusji nt. ochrony życia.

– Do skutecznego wyegzekwowania tego, co w konstytucji jest zagwarantowane, czyli prawa do życia każdego człowieka – także chorego i niepełnosprawnego – oraz jego godności. Zdecydowaliśmy się w szczególności ze względu na doświadczenia sporów i trudności w parlamencie, żeby uzyskać większość, żeby przeprowadzić taką zmianę. Dlatego na początku 2017 roku – czy pod koniec 2016 roku zacząłem szukać wsparcia dla idei wniesienia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Konsultowałem tę sprawę z różnymi stowarzyszeniami, obrońcami życia i federacji ruchów ochrony życia, Fundacji Pro, środowiska Kai Godek oraz Ordo Iuris, rozmawiałem z przedstawicielami różnych wyznań i prowadziłem intensywne konsultacje polityczne. Udało mi się przekonać kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości do tego, że warto taką inicjatywę przygotować. Wiosną 2017 roku zacząłem pracować nad wnioskiem. Później była zgoda ze strony władz partii, żeby zbierać podpisy, więc zbieraliśmy podpisy. Od początku jednak starałem się, żeby była to inicjatywa ponadpartyjna, żeby było jak najwięcej przedstawicieli różnych ugrupowań – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Polityk podkreślił, że sprawa ochrony życia ma szeroki wymiar i musi łączyć, musi integrować ludzi dobrej woli.

– Jestem szczęśliwy, że udało się przekonać Trybunał Konstytucyjny, żeby kontynuował linie orzecznicze z lat 90. i 2000., i uznał prawo do życia wszystkich osób chorych i niepełnosprawnych – zaznaczył gość Radia Maryja.

Prawo i Sprawiedliwość – w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej – zapowiada zwiększenie pomocy finansowej dla mam, które wychowują chore dzieci. Rozszerzony zostanie program „[Za życiem]”. [więcej]

Poseł przypomniał, że sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres zadali szereg pytań i wyrazili swoje wątpliwości na czwartkowym posiedzeniu sędziów Trybunału Konstytucyjnego ws. niezgodności przesłanki eugenicznej z konstytucją.

– Pan sędzia Leon Kieres powiedział, że osobiście uważa, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia, i że aborcja jest zabójstwem. Aczkolwiek później ze względu na skomplikowane rozważania uznał, że Trybunał Konstytucyjny nie powinien w tej sprawie orzekać. Merytorycznie się z nim nie zgadzam. Chociaż światopoglądowo nie jesteśmy chyba wcale tak daleko od siebie oddaleni. Zgadzam się także z tym, co mówił sędzia Piotr Pszczółkowski i pani mec. Magdalena Guziak-Nowak, że musimy zrobić więcej dla rodzin i dla osób niepełnosprawnych – zaznaczył.

Jak przypomniał Bartłomiej Wróblewski, już w 2017 roku, kiedy wniosek składany był po raz pierwszy do Trybunału Konstytucyjnego, rozmawiano nad dwiema kwestiami: poszerzenie ochrony życia oraz poprawa wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

– Fundament tworzył także św. Jan Paweł II swoim nauczaniem. Tworzył najbardziej współczesny fundament nauczania Kościoła. Bardzo dziękuję całemu środowisku krakowskiemu z synem pana inż. Zięby, ale także z panem Arturem Mnichem, lekarzem katolickim. Chciałem też wyrazić wielką wdzięczność o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, Telewizji Trwam, Radiu Maryja i >>Naszemu Dziennikowi<<. >>Naszemu Dziennikowi<< szczególnie. Kiedy przez te wszystkie lata były bardzo różne sytuacje, były naciski ze strony lewicowej, wątpliwości ze strony prawicowej, niepewność czasami wśród sympatyków czy działaczy Zjednoczonej Prawicy, to zawsze wszystkie Wasze dzieła stały po stronie ochrony życia i nie zrezygnowały. Mimo, że czasami mogło się wydawać, że nadzieja już jest żadna albo bardzo niewielka. Za to chciałem wszystkim Państwu podziękować. Trzeba też podziękować wszystkim naukowcom, specjalistom z zakresu prawa konstytucyjnego, karnego, cywilnego, którzy przez lata pisali prace naukowe, nieznane szeroko, dostępne często dla wąskiego grona specjalistów, ale na tym dorobku mogliśmy oprzeć nasz wniosek – podsumował polityk.  

W ostatnich dniach opublikowano publikację: „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy”. To pierwsza w Polsce publikacja, która w sposób rzetelny odpowiada na pytania o podstawy merytoryczne pełnej ochrony życia przed narodzeniem. Publikacja wydana przez Centrum Życia i Rodziny została zaprezentowana podczas briefingu prasowego. [czytaj więcej]

Całość audycji z piątkowych „Aktualności dnia” z udziałem Bartłomieja Wróblewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj