Prezydent A. Duda w depeszy kondolencyjnej do Zemana: To wspólna tragedia narodu polskiego i czeskiego

To wspólna tragedia dla narodu polskiego i czeskiego; przekazuję wszystkim poszkodowanym oraz rodzinom ofiar wyrazy najgłębszego współczucia – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Czech Milosza Zemana.

„Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o tragicznym wypadku w kopalni w Karwinie, w której zginęli polscy i czescy górnicy. To wspólna tragedia dla narodu polskiego i czeskiego. Przekazuję wszystkim poszkodowanym oraz rodzinom ofiar wyrazy najgłębszego współczucia” – napisał prezydent Andrzej Duda.

„Pragnę zapewnić, że w tych trudnych dla nas chwilach, myślami i modlitwą łączę się z rodzinami i bliskimi ofiar tej tragedii” – podkreślił.

13 górników – 12 polskich i jeden czeski – zginęło w czwartek wieczorem w wyniku wybuchu metanu w kopalni CSM w Karwinie na zachodzie Czech. Do kopalni przyjechali w piątek premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz.

Władze kopalni przekazały w piątek rano, że ze względu na duże stężenie metanu akcja ratownicza została tymczasowo przerwana. W nocy z czwartku na piątek do Czech udali się też polscy ratownicy – dwa pięcioosobowe zastępy zawodowego pogotowia górniczego – wyposażeni w specjalistyczny sprzęt.

W związku ze śmiercią 12 górników prezydent Andrzej Duda, po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim, postanowił, że niedziela zostanie ogłoszona dniem żałoby narodowej.

„Mam nadzieję, że w całym kraju zostanie uczczona przynajmniej minutą ciszy pamięć naszych rodaków, którzy zginęli w kopalni w Karwinie” – powiedział prezydent.

PAP/RIRM

drukuj