Prezydent Polski z wizytą w Danii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczął trzydniową wizytę w Danii. Para prezydencka przybyła do Kopenhagi wczoraj wieczorem. Oficjalną wizytę rozpocznie dziś od udziału w Polsko-Duńskim Forum Biznesu.

Szczyt NATO, współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego, gazociąg Baltic Pipe – to główne tematy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Królestwie Danii. Prezydent weźmie dziś udział w forum gospodarczym oraz spotka się m.in. z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.

Forum Biznesu, w którym uczestniczyć będzie prezydent, związane jest z tematyką energetyki, zdrowia oraz rolnictwa i ochrony środowiska.  Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że te obszary to duże pole do rozwoju współpracy polsko-duńskiej. Podczas Forum Biznesu zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Po południu para prezydencka weźmie udział  w uroczystości odsłonięcia w Katedrze św. Oskara tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę „Lone” Masłochów. Polsko-duńskie małżeństwo było członkami antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii.

Kolejnym punktem wizyty będzie prywatna audiencja pary prezydenckiej u Królowej Danii Małgorzaty II . Następnie Andrzej Duda spotka się z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem. Rozmowy polityków będą poświęcone m.in. planowanej budowie gazociągu Baltic Pipe.

Towarzyszący polskiemu prezydentowi pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, mówi, że wizyta w Kopenhadze ma wskazać na „polityczną zgodę” Polski o połączeniu naszego kraju z szelfem norweskim, który byłby dywersyfikacją dostaw gazu dla naszego kraju. Jest dobra wola państw.

– To nie przypadek, że w Kopenhadze będziemy rozmawiali o połączeniu z Norwegią, dlatego że projekt, o którym myślmy i rozmawiamy zarówno w Oslo, jak i w Kopenhadze, to jest projekt połączenia szelfu norweskiego z Danią poprzez duński system z Polską pod Bałtykiem takim kawałkiem gazociągu, który nazywa się Baltic Pipe – wskazuje Piotr Naimski.

Po spotkaniu polityków zaplanowano konferencję prasową.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Danii otwiera nowy etap jego zagranicznej aktywności. Prezydent podczas zagranicznych podróży będzie bardziej akcentował kwestie gospodarcze i te dotyczące wzmacniania bezpieczeństwa ekonomicznego Polski.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl