fot. PAP/Mateusz Marek

Solidarna Polska przygotowała przepisy dotyczące transparentności finansowania organizacji pozarządowych

Solidarna Polska przygotowała przepisy dotyczące transparentności finansowania organizacji pozarządowych. Projekt ustawy w tej sprawie przedstawili dziś ministrowie sprawiedliwości i środowiska, Zbigniew Ziobro i Michał Woś.

Projekt zakłada, że wszystkie organizacje pozarządowe, których co najmniej 10 proc. przychodów w skali roku pochodzi z zagranicy, będą otrzymywały status organizacji finansowanej ze środków zagranicznych. Takie NGO-sy będą miały obowiązek wnioskowania o wpis do wykazu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Minister środowiska Michał Woś mówił o dwóch skutkach takiego wpisu.

– Jeżeli przychody są między 10 a 30 proc., wówczas jedynym obowiązkiem, poza wpisem takiej organizacji, jest obowiązek informowania na swojej stronie internetowej społeczeństwa o tym, że taka organizacja ma status organizacji finansowanej z zagranicy. Natomiast jeżeli jest to więcej niż 30 proc. przychodu w roku podatkowym, to taka organizacja ma dokładnie takie same obowiązki jak wszystkie inne podmioty korzystające ze środków europejskich. Musi informować o tym, że jest finansowana z zagranicy na swoich materiałach, na wszystkich wytworzonych materiałach wizualnych, audiowizualnych, na swoich stronach internetowej i w ramach wszelkiej aktywności – zaznaczył Michał Woś.      

Projekt zakłada też kary za niedopełnienie planowanych obowiązków. Mają one wynosić od 3 do 50 tys. złotych. Minister Michał Woś podkreślał, że społeczeństwu należy się pełna informacja o tym, z jaką organizacją mają do czynienia i kto ją finansuje.

Regulacje obejmą m.in. organizacje ekologiczne. Chodzi m.in. o to, by wiadomo było, jakie w rzeczywistości przyświecają im intencje i czy nie są wykorzystywane przez wielki kapitał do blokowania różnych inwestycji.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl