[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: Trwa proces rozwoju polskich portów, budowy nowych inwestycji i zdominowania Bałtyku

Umowy gospodarcze podpisywane na Darze Młodzieży wpisują się w proces rozwoju polskich portów, budowy nowych inwestycji, a przede wszystkim zdominowania Bałtyku myślę, że możemy już mówić także o szerszym wymiarze – podkreślił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podczas rozmowy z TV Trwam. Polityk omówił również kwestię przejęcia Stoczni Gdańskiej i zalet płynących z trwającego Rejsu Niepodległości.

W czwartek podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Marek Gróbarczyk przedstawił pierwszy w historii ogólnopolski kompleksowy Program Rozwoju Retencji. Polityk wskazał, że realizacja projektu zwiększy bezpieczeństwo Polski, biorąc pod uwagę niekontrolowane powodzie, tegoroczne susze oraz politykę rządu PO-PSL, który w ogóle nie budował zbiorników retencyjnych.

– To natychmiast każe nam wprowadzić rozwiązanie w postaci wieloletniego programu budowy zbiorników retencyjnych. W pierwszym etapie chcemy podwoić ilość zbiorników, czyli ilość retencji, jaką mamy obecnie w Polsce. Jest ona niewielka – tylko 4 mld metrów sześciennych. To cztery razy mniej, niż średnia w Europie. W związku z tym, chcemy dorównać do tego i podnieść o ponad połowę możliwości retencyjne w przeciągu 7 lat (…). Program chcemy dokończyć w tym roku, w 2019 r. zatwierdzić rządowo i sejmowo, a w kolejnych latach już rozpocząć budowę – wyjaśnił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Rozmówca TV Trwam zaznaczył, iż podnoszenie wód gruntowych, zabezpieczenie odpowiedniego stanu wodnego, alimentacja wody oraz cały proces budowy dróg śródlądowych tworzy jedno komplementarne rozwiązanie w zakresie retencji w Polsce.

– Włączamy w to również całą meliorację rolną (…), która nigdy nie była brana pod uwagę, ani włączana w rozwiązania globalne. Cały obszar znajduje się dziś w jednym ręku, pod jednym ministerstwem, dlatego mamy ogromne możliwości, aby rozpocząć tą ważną dla Polski inwestycję – mówił polityk.

Marek Gróbarczyk omówił również obecną sytuację Stoczni Gdańskiej. Wskazał, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest na ostatnim etapie „dopinania umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej”.

– Stocznia Gdańska wróciła z powrotem w zasób Skarbu Państwa. Przygotowujemy rozwiązania uruchomienia przemysłu stoczniowego w ramach programu „Batory”. Ta stocznia ma niezwykle istotne znaczenie pod kątem budowy jednostek, dlatego jest ujęta w cały proces odbudowy przemysłu stoczniowego i rokuje bardzo dobrze na przyszłość (…).  Stocznia Gdańska pełni również bardzo ważną rolę w historii Polski, także pod kątem patriotycznym. To ta stocznia zerwała się jako pierwsza sprzeciwiając się komunizmowi. Strajki dotyczyły całej Polski, ale tam symbolicznie biło serce „Solidarności” i tam bić musi – akcentował szef resortu.

Rozmówca TV Trwam poinformował, iż w najbliższym czasie Rejs Niepodległości dopłynie do Indonezji, następnie przyjdzie kolej na Singapur i Szanghaj [zobacz więcej].

– Wszędzie będą towarzyszyć imprezy nie tylko patriotyczne, ale również gospodarcze. Liczymy na owocne spotkanie w Singapurze. Tam odbędę spotkania na Darze Młodzieży. Bardzo ważne jest dla nas, by podpisywać wszelkiego rodzaju umowy z ministrami właśnie na Darze Młodzieży. Zakładamy kilka poważnych umów, które chcemy zawiązać, np. z ministrami transportu i środowiska, również w Szanghaju, w którym Port Gdańsk otwiera swoje przedstawicielstwo w ramach budowy przyczółka na Dalekim Wschodzie. To wszystko wpisuje się w proces rozwoju polskich portów, budowy nowych inwestycji, a przede wszystkim zdominowania Bałtyku i myślę, że możemy już mówić także o szerszym wymiarze (…).  Programy obecnie przygotowywane przez MON są dedykowane dla polskich stoczni. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, aby ten proces włączyć w odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego, jak również wydatnie wpłynąć na potencjał naszej marynarki wojennej – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Szymon Kozupa/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl