Dobiega końca XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

W Kielcach dobiega końca XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Bierze w nim udział ponad 600 wystawców z 31 krajów.

Dziś w ostatnim dniu wydarzenia zostanie wręczona nagroda prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy i sił zbrojnych oraz nagrody Defender dla najlepszych i najbardziej innowacyjnych produktów.

Zostaną także wręczone wyróżnienia ministra obrony oraz szefów innych resortów.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji targów zbrojeniowych jest 100-lecie odzyskania niepodległości dlatego, po raz drugi w historii wystawy, Polska jest na niej krajem wiodącym.

Poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji Obrony Narodowej wskazywał w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam na potencjał polskiego przemysłu obronnego.

– Ten nasz przemysł państwowy, który przez 25 lat był dekapitalizowany, rozkradany przez ostatnie trzy lata zaczął odzyskiwać swoją siłę. Zysk z działalności podstawowej PGZ jest o 1500 proc. wyższy niż w roku 2016. To było bodajże 100 mln zł. Oczywiście, ostateczna strata wynikała z innych uwarunkowań, ale trzeba zauważyć, że ten rynek ma ogromny potencjał. Trzeba powiedzieć, że jesteśmy państwem, które do 2030 roku wyda około 200 mld zł na modernizację sił zbrojnych. To jest ogromny rynek – zaznaczył Bartosz Kownacki.

Wśród wystawców tegorocznych targów zbrojeniowych są przedstawiciele takich państw jak Australia, Chiny, Hiszpania, Izrael, Korea Południowa, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

RIRM

drukuj