Min. E. Rafalska: Świętokrzyskie wśród liderów składania wniosków online w programie Dobry start

Województwo świętokrzyskie od początku przodowało w szybkości wydawania decyzji w programie Dobry start, a równocześnie jest wśród liderów, jeżeli chodzi o składanie wniosków online – powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że po trzech latach rządów PiS przyszedł czas na podsumowanie wpływu programów społecznych na poszczególne regiony.

Szefowa resortu podkreśliła, że według szacunkowych danych, z programu Dobry start w skali całego kraju skorzystało ponad 4 mln dzieci. W woj. świętokrzyskim świadczeniem objętych było blisko 142 tys. dzieci, a na ten cel w regionie przeznaczono ponad 44 mln zł.

Minister Rafalska dodała, że ponad 64 proc. wniosków złożonych zostało przez internet.

„Można rodzinom pogratulować, że z tego sposobu składania wniosków skorzystały, bo mogłoby się wydawać, że region charakterystyczny, z wyższym bezrobociem, z wyższą skalą ubóstwa może akurat w tych nowoczesnych sposobach wniosków zostawać w tyle, a tu się okazuje, że jednak nie” – mówiła minister.

Z programu Rodzina 500 plus korzysta w regionie ponad 120 tys. dzieci, a na ten cel przekazano 426,7 mln zł.

„Świętokrzyskie jest dobrym przykładem, gdzie mimo ustawowych terminów, nie czeka się na wyczerpanie całości tego terminu, tylko dokonuje się szybciej wypłaty” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Podkreśliła, że oprócz sztandarowych programów adresowanych bezpośrednio do rodzin, są także programy, które istotnie wspierają samorządy w realizacji ich zadań własnych. W regionie z programu Maluch plus, w ramach którego jednostka terytorialna, osoby fizyczne bądź organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie na utworzenie i utrzymanie miejsc w żłobkach, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, korzysta 105 placówek.

„Ten program dość dobrze funkcjonuje w naszym województwie, w tych gminach, które o ten program zadbały. Natomiast jest wiele miejsc, białych plam i są takie rady, które twierdzą, że nie ma takiej potrzeby” – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, podając przykład jednej z gmin, gdzie wójt złożył wniosek w programie Maluch plus, natomiast radni go nie przegłosowali.

Z danych ministerstwa wynika, że w woj. świętokrzyskim poziom skrajnego ubóstwa w ubiegłym roku wyniósł 5,5 proc. i był ponad dwukrotnie niższy niż w 2015 r. W przeciągu ostatnich trzech lat spadła także stopa bezrobocia – z 12,7 proc. do 8,2 proc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl