Prognoza MFW: Polska pod względem zamożności ma wyprzedzić Portugalię

Wkrótce Polska pod względem zamożności ma wyprzedzić Portugalię. Z drugiej strony nasz udział w światowej gospodarce jednak zmaleje – napisał – powołując się na prognozy MFW – „Dziennik Gazeta Polska”.

Mimo to – jak wskazują eksperci – za kilka lat polska gospodarka może być mniejsza niż filipińska czy malezyjska. Powodem jest m.in. szybki wzrost demograficzny w tych krajach.

Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu produktu krajowego brutto Polski w tym roku do 4,4 proc. Fundusz nie zmienił jednak swoich prognoz na kolejne lata. W 2019 r. wzrost ma zwolnić do 3,5 proc.

W ocenie dr. Mariana Szołuchy, ekonomisty z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prognozy wzrostu PKB dla Polski na tle krajów UE to bardzo dobry wynik. 5 proc. wzrostu to jednak nie aż tak dużo, gdy spojrzy się na resztę świata – dodał.

– Zwłaszcza na tle krajów najszybciej rozwijających się, takich jak region ASEAN, czyli Azja Południowo-Wschodnia, jak niektóre kraje stosunkowo zapóźnione, ale jednak rozwijające się bardzo szybko. Biorąc pod uwagę liczbę ich ludności i jej przyrost, to siła ich gospodarek będzie niebawem, najdalej za kilkanaście lat, (…) znacznie większa niż Polski, a nawet krajów od nas bogatszych, czyli zachodnioeuropejskich – wskazał dr Marian Szołucha.  

Obecnie – według prognoz – w rankingu najzamożniejszych krajów świata Polska awansuje na 54. miejsce.

Pod względem wielkości PKB na mieszkańca, jeszcze w tym roku wyprzedzimy Węgry, a później Portugalię. Stopniowo będziemy przybliżać się też do Włoch.

Jeśli chodzi o wielkość gospodarki w najbliższych latach, możemy liczyć na prześcignięcie tylko jednego kraju – Tajwanu. To oznacza awans na 22. pozycję w światowym rankingu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl