Pomorskie firmy chcą realizować projekty dla branży kosmicznej

Pomorskie firmy są zainteresowane realizacją projektów dla branży kosmicznej – ocenił w środę w Gdańsku podczas spotkania Business Space 2015 prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Spotkanie Business Space 2015 dla pomorskich firm i instytucji zainteresowanych sektorem kosmicznym odbyło się po raz pierwszy. Celem wydarzenia było stworzenie możliwości nawiązywania współpracy i rozwoju przedsiębiorczości na Pomorzu w oparciu o technologie kosmiczne.

Uczestniczący w spotkaniu prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz ocenił w rozmowie z PAP, że „wśród pomorskich firm jest duże zainteresowanie współpracą z sektorem kosmicznym”. „My dopiero startujemy, Polska dopiero od dwóch lat należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a już wiemy, że tych firm nie tylko na Pomorzu, ale w całym kraju jest dużo” – dodał. Zaznaczył też, że głównym wyróżnikiem pomorskich firm jest duży udział

Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej weszła w życie 7 lutego. POLSA (od: Polish Space Agency) z centralą w Gdańsku ma przede wszystkim koordynować działania polskiego sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria.

Prace adaptacyjne siedziby POLSA w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym mają się zakończyć w połowie maja.

PAP/RIRM

drukuj