fot. PAP/EPA

Ponad 1000 kolejnych imigrantów przypłynęło do Włoch

Do Włoch przypłynęło w środę ponad 1000 kolejnych imigrantów. Kraj zmaga się z rekordowym napływem uciekinierów z wybrzeży Libii. Powróciły postulaty przeniesienia do Włoch z Polski siedziby unijnej agencji do spraw granic. 

Do portu Augusta koło Syrakuz na Sycylii okręt włoskiej marynarki wojennej przywiózł 446 nielegalnych imigrantów, którym udzielono pomocy w Cieśninie Sycylijskiej.

Z kolei do Salerno w Kampanii na południu Włoch włoska marynarka przywiozła 540 uciekinierów z Somalii i Erytrei, uratowanych z dwóch łodzi dryfujących w odległości 150 mil od wyspy Lampedusa, a więc na wodach libijskich. Władze regionalne poinformowały, że część z nich pozostanie w Salerno, a pozostali trafią do ośrodków dla uchodźców i imigrantów w Piemoncie, Lombardii, Ligurii, Wenecji Euganejskiej, Emilii-Romanii i Lacjum.

115 ludzi na pontonie uratowała załoga łodzi patrolowej Gwardii Finansowej niedaleko Libii.

114 obywateli krajów Afryki subsaharyjskiej dotarło zaś na Lampedusę. Z powodu przepełnienia tamtejszego ośrodka przewiezieni zostaną na Sycylię.

Gubernator Sycylii Rosario Crocetta nazwał „hańbą” to, że siedziba unijnej agencji do spraw granic, Frontex, znajduje się w Warszawie, a nie we Włoszech. „To przykład oderwania eurobiurokracji od problemu imigracji i uchodźców” – oświadczył Crocetta na konferencji prasowej w Palermo.

PAP/RIRM

drukuj