Niemcy – szef MSW chce ograniczyć przywileje uchodźców z Syrii

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere chce znacznie ograniczyć przywileje uchodźców z Syrii, stanowiących obecnie większość imigrantów przyjeżdżających do Niemiec. Mają otrzymać prawo pobytu na rok bez prawa do sprowadzenia rodziny – podały media.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformował jako pierwszy o planowanych zmianach. Redakcja przytoczyła wypowiedź rzecznika resortu spraw wewnętrznych: „Urząd do spraw Migracji i Uchodźców zostanie poinstruowany, że od tej chwili ma przyznawać uciekinierom przed wojną domową w Syrii jedynie ochronę pomocniczą”.

De Maiziere powiedział rozgłośni Deutschlandfunk podczas wizyty w Tiranie, że inne kraje też udzielają uchodźcom chronienia na czas ograniczony. „Tak samo będziemy w przyszłości postępowali z Syryjczykami, mówiąc im: dostaniecie ochronę, ale tzw. ochronę pomocniczą – to znaczy ograniczoną w czasie i bez prawa sprowadzenia rodziny”.

Dotychczas taki status otrzymywała niewielka grupa imigrantów – od początku roku około 1300 osób – pisze agencja dpa. Rozszerzenie tych przepisów na Syryjczyków spowodowałoby duży wzrost tej liczby.

Status pomocniczy otrzymują imigranci, którzy nie podlegają konwencji genewskiej dotyczącej uchodźców ani niemieckiemu prawu azylowemu, lecz nie są odsyłani do kraju pochodzenia ze względu na grożącą im tam śmierć czy tortury.

Komentator telewizji publicznej ZDF, komentując na gorąco wypowiedź ministra, zauważył, że jego pomysł może wywołać kolejny konflikt w koalicji rządowej ze względu na przewidywany sprzeciw współrządzącej SPD.

Syryjczycy są najliczniejszą grupą imigrantów w Niemczech. Od początku roku przyjechało ich 244 tys. – w samym październiku ponad 88 tys. Dotąd otrzymywali od razu prawo do trzyletniego pobytu w Niemczech. Ich wnioski były rozpatrywane w trybie uproszczonym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl