fot. PAP/EPA

Grecja odsyła kolejnych imigrantów

Z greckiej wyspy Lesbos odpłynął do Turcji prom z 45 odsyłanymi migrantami. To drugi taki transport od wejścia w życie porozumienia unijno-tureckiego, mającego na celu ograniczenie migracji do Europy.

Nie obyło się bez incydentów. W porcie w Mitilini, stolicy Lesbos, troje aktywistów wskoczyło do wody obok niewielkiego promu, chwyciło się długiego łańcucha od kotwicy i ułożyło palce w geście zwycięstwa. Zostali wyciągnięci z wody przez grecką straż przybrzeżną. Inni protestujący próbowali dostać się do portu.

Greccy celnicy powiedzieli BBC, że w piątek łącznie do Turcji zostanie odesłanych 140 osób. Ci, którzy nie są Syryjczykami, trafią do ośrodków deportacyjnych, a Syryjczycy będą przewiezieni do obozów dla uchodźców, gdzie zajmą miejsce tych syryjskich migrantów, którzy zostaną bezpośrednio przesiedleni do UE.

W poniedziałek z Lesbos do tureckiego portu Dikili odesłano pierwszą grupę 202 migrantów, głównie z Pakistanu i Afganistanu. Jednak proces deportacji migrantów został następnie wstrzymany, gdyż greckie władze zostały zasypane wnioskami o azyl, których nie były w stanie na bieżąco rozpatrywać z powodu braku personelu.

PAP/RIRM

drukuj