fot. PAP/EPA

Grecja: Parlament przyjął propozycję porozumienia z wierzycielami

Grecki parlament przyjął w sobotę nad ranem najnowszą propozycję porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami. Nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro Grecja miałaby otrzymać w zamian za m.in. reformę emerytur i podwyżkę VAT-u.

Burzliwa debata w greckim parlamencie nad propozycjami porozumienia, jakie premier Aleksis Cipras przedstawił kredytodawcom Grecji (są to: Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska) trwała kilka godzin.

Ostatecznie propozycja rządowa uzyskała większość w 300-miejscowym parlamencie, mimo iż niektórzy członkowie partii rządzącej Syriza wstrzymali się od głosu lub nie przyszli na głosowanie.

Cipras podczas debaty w parlamencie przekonywał, że przedstawione przez jego rząd trudne reformy i bolesne cięcia to jedyna szansa dla Grecji, by otrzymać nowy pakiet pomocowy, który uchroni kraj przed niewypłacalnością.

W czwartek wieczorem, zgodnie z planem, Grecja przesłała kredytodawcom propozycje reform, które miałyby być podstawą do rozmów o trzecim programie pomocowym dla tego kraju o wartości 53,5 mld euro na trzy lata. Pieniądze mają pochodzić z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). W zamian Ateny zaproponowały m.in. podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

Jak poinformowała w sobotę agencja Reuters, eksperci KE, EBC oraz MFW pozytywnie ocenili najnowszą propozycję reform i oszczędności przekazaną przez Ateny. Na podstawie opinii i zaleceń ekspertów z trzech instytucji, w sobotę ministrowie finansów państw eurogrupy na spotkaniu w Brukseli podejmą decyzję, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy.

PAP/RIRM

drukuj